Bloglar Sektörel Haberler

Avaaz Tarafından Kaynak Gösterildik

10 milyon kişilik küresel bir kampanya ağı olan Avaaz’ın Türkiye kullanıcılarına gönderdiği toplu e-postada ACTA ile ilgili olarak Dr. Özgür Uçkan ile yaptığımız röportaj kaynak bilgi olarak gösterildi.

10 milyon kişilik küresel bir kampanya ağı olan Avaaz’ın Türkiye kullanıcılarına gönderdiği toplu e-postada “Sosyal Sosyal’in” ACTA ile ilgili olarak Dr. Özgür Uçkan ile yaptığı röportaj kaynak bilgi olarak gösterildi!

Türkiye kullanıcılarına gelen e-posta şu şekilde;

Müthiş! Bir milyondan fazla imzanın yanı sıra ACTA’nın baş savunucusu olan Parlamenter geri çekildi. Şimdi baskıyı iyice artırıp bu anlaşmayı tamamen gömelim — bu mesajı tüm tanıdıklarınıza gönderin! Sevgili arkadaşlar,


Yeni bir uluslararası anlaşma şirketlerin internette yaptığımız herşeyi gözetlemesine izin verebilir. Geçen hafta ABD’nin sansür yasalarını başarılı bir biçimde engelledik — hemen harekete geçersek AB Parlamentosunun hepimize yönelik bu yeni tehdidi yok etmesini sağlayabiliriz:Sign the<br /> petition

Geçen hafta 3 milyonumuz Amerika’nın İnternetimize yaptığı saldırıyı geri püskürttük! — ama daha büyük bir tehdit hala gündemde ve online özgürlük için çalışan küresel hareketimiz onu tarihe gömmeye hazır.

Küresel bir anlaşma olan ACTA şirketlerin İnterneti sansürlemesine olanak verebilir. Sınırlı sayıda zengin ülke ve şirketin gizlice müzakere ettiği bu anlaşma özel çıkar gruplarının online yaptığımız herşeyi izleyeme ve işlerine zarar verdiklerini iddia edecekleri kişiler hakkında kitlesel cezalar -hatta hapis cezası- vermesine olanak verecek yeni bir ne olduğu belirsiz sahtecilik karşıtı mekanizma kurulmasını sağlayacak.

Avrupa şu anda ACTA’yı onaylamak konusunda karar vermeye çalışıyor — ve onlar olmadan, internete yönelik bu küresel saldırı çöker. ACTA’ya daha önce itiraz ettiklerini biliyoruz ama Parlamentonun bazı üyeleri kararsız — anlaşmayı reddetmeleri için ihtiyaçları olan baskıyı sağlayalım. Dilekçeyi imzalayın — 500,000 imzaya ulaşınca Brüksel’da çarpıcı bir biçimde dilekçeyi ileteceğiz:

http://www.avaaz.org/tr/stop_acta/?vl

Kabul edilir gibi değil — dünya halklarının beşte dördünü temsil eden hükümetler Ticarette Sahteciliğin Önlenmesi Anlaşması (ACTA) müzakerelerinden muaf tutuldu veseçimle göreve gelmeyen bürokratlar şirket lobicileriyle yakından çalışarak yeni kurallar ve tehlikeli bir uygulama rejimi ortaya çıkardılar. ACTA ilk başta ABD, AB ve 9 ülkeyi daha kapsayacak, daha sonra tüm dünyaya yayılacak. Ama biz bugün AB’nin hayır demesini sağlarsak anlaşma ivmesini kaybeder ve sonsuza kadar askıda kalabilir.

Baskıcı katı düzenlemeler insanların bir gazete haberini paylaşmak veya telifli bir müziğin çalındığı bir partide çekilmiş videoyu yüklemek gibi yaptıkları basit şeyler yüzünden cezalandırılacakları anlamına geliyor. Telif haklarını korumak için ticari bir anlaşma olarak “pazarlanan” ACTA, hayat kurtaran jenerik ilaçları yasaklayabilecek ve yerel çiftçilerin ihtiyaçları olan tohuma erişimlerini tehdit edecek. Ve ACTA komitesi şaşırtıcı bir şekilde kendi kurallarını ve yaptırımlarını herhangi demokratik bir inceleme olmaksızın değiştirme konusunda tam yetkiye sahip.

Büyük şirketler çıkarları için büyük baskı yapıyor ama AB Parlamentosu önlerinde bir engel olarak duruyor.Parlamenterlere lobicileri susturmaları ve özgür internetten taviz vermemelerini söylemek için sesimizi yükseltelim. Hemen imzala ve tanıdığın herkese gönder:

http://www.avaaz.org/tr/stop_acta/?vl

Geçen hafta ABD’nin İnterneti tam kalbinden vuracak sansür yasasını onaylamasını önlemek için milyonlarcamız güçlerini birleştirdiğinde kolektif gücümüzün büyüklüğünü gördük. Ayrıca dünyaya da sesimizin ne denli etkili olabileceğini de gösterdik. Şimdi bu yeni tehdidi bertaraf etmek için bir kez daha sesimizi yükseltelim.

Umut ve kararlılıkla,

Dalia, Alice, Pascal, Emma, Ricken, Maria Paz ve tüm Avaaz ekibi

Daha fazla bilgi:

SOPA’dan Sonra ACTA Tehdidi
http://www.technopat.net/2012/01/26/sopadan-sonra-acta-tehdidi/

ACTA üzerindeki sis perdesi kalkıyor
http://www.euractiv.com.tr/105/article/acta-uzerindeki-sis-perdesi-kalkyor-009823

Polonya’da ACTA’ya hayır eylemi
http://www.yesilgazete.org/blog/2012/01/26/polonya’da-acta’ya-hayir-eylemi/

Dr.Özgür Uçkan’la Sansür Üzerine
http://www.sosyalsosyal.com/dr-ozgr-uckan-ile-sansur-uzerine-roportaj-3-bolum

Ticarette Sahteciliğin Önlenmesi Anlaşması
http://www.ekonomi.gov.tr/upload/0E2AB886-D8D3-8566-4520438CBEB58ED2/ACTAwebbilginotu.pdf?CFID=352932&CFTOKEN=97263812


Yazar Hakkında

Salih ÇAKTI

Founder of Digi Kitchen