Sosyal Medya Teknoloji

Aramıyoruz Konuşuyoruz

Bilgisayar ve cep telefonu programlarıyla olan konuşma alışkanlığımız bizi arama motoruyla konuşmaya da itiyor olsa gerek. Buna son zamanlarda cep telefonlarına kadar giren konuşma macerası örneklerini de dahil edelim. IOS’un Siri’si, Android’in Voice Actions’ları ve Windows Phone’un Tellme’si ve hatta Google Now’ı örnek olarak gösterebiliriz. İnsan yaradılışı gereği her zaman soru soran bir varlıktır. Bu soru sorma olayı tabi ki günümüzde milyonlarca veriyi dünya üzerinde arayıp saniyeler içerisinde karşımıza geri getiren arama motorlarına sıçramasa olmazdı.

Arama motorları ile konuşuyoruz ve arama motorları da bunun farkında ki bize ona göre sonuçlar gösteriyorlar. Hatta sonuç gösterme olayını klasik sorulan sorularda abartarak kendileri bize direk cevaplar verebiliyorlar. Örnek olarak google arama motoru üzerinde “kurban bayramı ne zaman” diye bir soru sorarak arama yapsak google bize bayramın başlangıç ve bitiş tarihlerini kendisi cevap vermektedir. Tabi ki bu tarihler takvimde geçerli olan tarihler olmaktadır. Sonuç olarak gidip devletimizin kurban bayramını 9 günlük yapmasını Google’ın daha önceden bilmesini bekleyemeyiz. Kim bilir belki ileride daha detaylı bu bilgileri de verebilir. Neden olmasın?

kurban bayramı ne zaman

kurban bayramı ne zaman

Arama motorları ile neler konuştuğumuzu ise en çok arama yaptığımız konular belirliyor aslında. Arama motoruna bazı kelimeler yazmaya başladığımızda o bizi aradığımız anahtar kelimeyle ilgili en çok sorulan sorulara yönlendiriyor.  Buradan diğer kişilerin neler aradığını, hangi yaşantı şekli içinde olduğunu ve hatta hayatın gerçeklerine kadar tahmin edebiliyorsunuz.

eski sevgili araması

Eski Sevgili araması

Bunu mu demek istediniz?

Google’ın can alıcı noktalarından birisi daha hataları düzeltmedir. Kimi bunu ukalalık olarak görür kimisi hataları düzeltme olarak görür ama ne aradığını tam olarak bilmeyenler için yabancı bir kelime arayıp telafüzunu tam olarak yapamayanlar için paha biçilmez bir özelliktir. Peki, bunu nasıl yapıyor, Google hafızasında bu kadar kelime mi tutuyor diyecek olursanız tabi ki bunun mümkün olmadığını hemen söyleyebilirim. Google kelime düzeltmelerini arama sonuçlarından çıkan kelimelerin çoğunluğuna bakarak size düzeltmeler öneriyor. Zaten aradığınız kelime ile ilgili bir sürü makale sonucu bulduğu için otomatik düzeltmeyi de çoğunluğa bakarak yapabiliyor. Tüm bunlarla birlikte klavyede yavaş ve yanlış yazan hatta klavye özürlü olanları da unutmamak gerekir. Bu tip kişiler ise kelimenin doğrusunu bilirler fakat muhakkak bir harfe yanlış basıyorlardır. Bazı browserlar(yandex) ise artık otomatik düzeltme yapıyor.

kelime-hatasi

Arama motorları da bunun farkında olduğunu söylemiştik. Artık arama motorları da neler yazdığımızı anlamaya ve bununla ilgili sonuçları detaylıca vermeye başladı. Bir sanatçının diskografisi arattıysak sanatçıya ait tüm albümleri veya film arattıysak filmle ilgili bilgiler vermeye hatta filmin 2. 3. Bölümleri varsa onlar hakkında da bilgi vermeye başladılar. Aşağıdaki görselde “karayip korsanları” arayışımız ve Google’ın bize vermiş olduğu bilgiler mevcut. Gördüğünüz gibi hem bilgi veriyor hemde karayip korsanları serisine ait tüm filmleri listeliyor.

Arama motorlarıyla her ne kadar anahtar kelime kullanarak arama yapmasakta, bize verdiği sonuçlar ve insanlığa kattığı bilgi ile hayatımızın vazgeçilmezi olduğunu hepimiz biliyoruz. Hatta bir çok kişinin bilgisayarında internet tarayıcısının başlangıç sayfasının bir arama motoru olduğu kesin. Tarayıcı tabanlı işletim sistemlerine geçişin düşünüldüğü şu sıralarda tek bir metin kutusu tüm hayatımız olabilir ve milyarlarca veri tek bir metin kutusunda yer alabilir.

karayip-korsanlari

Peki ya siz bugün neler aradınız?

Yazar Hakkında