Infografik

Elma ve Apple [Infographic]

Apple’ın logosunun birçok ilginç hikayesi var Bunlardan en dikkat çekic olanı;

İkinci Dünya Savaşı ‘nda bir İngiliz bilimadamı, Alan Turing, Almanlar’ın kullandığı ünlü Enigma isimli şifre mekanizmasını çözerek savaşın gidişatını ciddi bir biçimde etkiliyor.

Enigma ‘nın çözülmesiyle beraber Alman denizaltıları zor durumda kalıyor, Almansavaş uçaklarının Londra üzerinde gerçekleştirdikleri bombardımanlar nispeten etkisizleşiyor ve tüm bunlar bir matematikçi, Alan Turing ‘in dehasıyla oluyor.

Savaş sonrası ise Alan Turing’in başına korkunç şeyler geliyor; dahi matematikçi Alan Turing bir eşcinsel ve bir gün üniversitedeki odasında bir erkek öğrenciyle yakalanıyor.

O tarihlerde İngiltere’de eşcinsellik büyük bir suç ve yasalar Turing’e iki yol öneriyor; birincisi uzun bir hapis cezası, ikincisi ise bir ilaç tedavisiyle hadımlaştırılmak. Her iki alternatif de Turing’e kabul edilemez geliyor ve bir elmanın içine bir gergedanı dahi hemen öldürecek miktarda bir zehir enjekte ediyor, bu elmadan bir ısırık alarak yaşamına son veriyor.

Alan Turing’in cesedi bulunduğunda yanında üzerinden bir ısırık alınmış elma da bulunuyor.

Macintosh firmasının kurucuları da, kendileri bu konuda bir açıklama yapmamakla birlikte, bu ucundan bir ısırık alınmış elmayı, bilgisayarların babası sayılan Alan Turing’e saygılarından bilgisayar firmalarının simgesi yapıyorlar ve Alan Turing Alman ordusunun bu şifre sistemini bırakın gelişmişini, ortada ilkel bir bilgisayar dahi olmaksızın kırıyor.

Aşağıdaki infografikte Apple ürünleri ile elmaya ait istatistikler paylaşılıyor. İnfografiğe göre;

Apple endüstrisinin üreticisi olan Çin Apple ürünlerinin %100’ünü üretiyor. Çin dünya elma üretiminin %44’ünü karşılıyor. 2009 yılında 71M ton elma üretilirken üretilen Apple ürünlerinin miktarı 138K. Dünyanın en büyük elma alıcısı Rusya elma için 550M $ para harcarken Amerika Birleşik Devletleri Apple ürünleri için 16B$ para harcıyor. Apple ürünleri ve elmanın karşılaştırıldığı infografiği aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Logo hikayesi kaynak: stargazete

Yazar Hakkında

Salih ÇAKTI

Founder of Digi Kitchen