Sektörel Haberler

Apple LTE Teknolojili iPad 4G ile Arayı Açıyor

Frost & Sullivan, tablet dünyasına LTE (Long Term Evolution) teknolojisini dahil eden Apple’ın beklentileri yine karşıladığını, iPad 4G’ye eklediği yeni özelliklerle ‘oyunun kurallarını’ değiştirdiğinin altını çiziyor. Ancak android teknolojisi de pazarda yerini hızla alıyor.

Frost & Sullivan, tablet dünyasına LTE (Long Term Evolution) teknolojisini dahil eden Apple’ın beklentileri yine karşıladığını, iPad 4G’ye eklediği yeni özelliklerle ‘oyunun kurallarını’ değiştirdiğinin altını çiziyor. Ancak android teknolojisi de pazarda yerini hızla alıyor.

2010 yılında Türkiye’de faaliyetlerine başlayan dünyanın önde gelen araştırma ve danışmanlık kuruluşlarından Frost & Sullivan, Türkiye’de hazırladığı başta enerji, otomotiv, savunma ve sağlık olmak üzere çeşitli sektörlerde uzun vadeli pazar öngörülerini de kapsayan raporlarıyla uluslararası şirketlerin ve yatırım fonlarının Türkiye’deki faaliyetlerine yardımcı olmanın yanı sıra farklı sektörlerde birçok Türk firmasına özel araştırma ve danışmanlık hizmetleri vererek iç ve dış pazarlarda büyümelerine yardımcı olmayı sürdürüyor. Bu kapsamda Frost & Sullivan, hızla büyüyen Türkiye tablet bilgisayar pazarında yerini almaya hazırlanan Apple‘ın iPad 4G modelini ve rakiplerini mercek altına alıyor.

En gelişmiş özellikler

Yeni model, LTE teknolojisini içeren ilk Apple ürünü olarak öne çıkıyor. Frost & Sullivan uzmanları, iPad 2 ekranındaki piksel sayısının dört katı olan HD retina görüntüsüyle Apple‘ın tablet bilgisayar alanındaki hakim oyuncu konumunu garanti altına alacağını belirtiyorlar. Yeni iPad’in mobil internet kullanıcı pazarında istenilen talepleri karşılayan küresel bir ürün olduğunu belirten Frost & Sullivan Asya-Pasifik ICT Uygulaması Başkan Yardımcısı Jayesh Easwaramony, gelişmiş modelin Asya Pasifik bölgesinde özellikle Güney Kore, Singapur, Japonya, Hong Kong ve Avusturalya gibi gelişmiş pazarlardaki tüketicilere cazip geleceğine vurgu yapıyor.

Tablet bilgisayar alanında halihazırda sahip olduğu yüzde 70 pazar payıyla iPad’in en büyük aktör olduğunu belirten Easwaramony, yeni iPad’in gerek HD ekran görüntüsü gerekse çok daha fazla işlem gücü gibi özellikleriyle kullanıcılar açısından daha cazip olduğunu, dolayısıyla Apple‘ın arayı açtığının altını çiziyor.

Yeni pazarın güçlü aktörü

Tablet PC pazarı görece yeni oluşmuş bir pazar olarak tanımlanıyor ve bu olgunun Apple açısından avantaj olduğu belirtiliyor. Pazarın yüksek bir hızla büyümesi ise Apple‘ın hakimiyetinde olan pazardan daha fazla pay alacak olması şeklinde değerlendiriliyor. Buna karşın, büyümeye devam eden akilli telefon pazarının yeni yeni olgunlaşmaya başladığı ifade ediliyor.

Apple‘ın hakim marka olduğunu, özellikle Avusturalya’da hem akilli telefon hem tablet bilgisayar pazarında hakimiyetin Apple‘de olduğunu ifade eden Frost & Sullivan Avustralya ve Yeni Zelanda ICT Uygulaması Kıdemli Araştırma Müdürü Phil Harpur, pazar olgunlaşırken ve çoğunlukla android platformda ilerleyen akilli telefon rekabeti büyürken, bu gelişmenin Apple için giderek daha fazla sorun teşkil edeceğini belirtiyor. Nitekim Avusturalya’da android akilli telefonlar, akilli telefon aboneliği bakımından Apple‘ı daha yeni yakalamış bulunuyor. ABD gibi piyasalarda ise bir süreden beri android hakimiyeti görülüyor.

Android’le rekabet  kızışıyor

Android’le rekabetin giderek kızıştığını ve piyasa beklentilerinin çok daha yüksek bir noktaya çıktığını belirten Harpur, Apple‘ın yeni sürümüyle pazarda oluşturacağı güçlü ivmenin meyvelerini toplayacağını, ancak her yeni sürümle pazar beklentilerinin daha da artacağını vurguluyor. Bununla ilgili olarak Harpur, Apple‘ın şimdiden akilli telefon pazarında Apple ürünlerine yaklaşan işlevsellikte modeller çıkaran rakiplerine karşı zorlanmayla karşı karşıya kaldığını ifade ediyor. Söz konusu rekabetin önümüzdeki iki ila beş yıl süresince devam edeceğini vurgulayan Harpur, ancak Apple’in akilli telefon uygulamalari pazarindaki (application) hakimiyetinin önümüzdeki dönemde de hissedileceğinin altını çiziyor.

Yazar Hakkında

SS Haber Merkezi

SS Haber Merkezi sosyal medya, teknoloji ,internet ve bilişim dünyasını ilgilendiren haber ve konuları araştırarak sosyalsosyal.com ziyaretçilerine ulaştırır.