Sosyal Medya

Apartman ve Site Yönetimini Apsiyon ile İnternete Taşıyın [Röportaj]

Son zamanlarda hız verdiğimiz röportajlarımıza Dijital Projeler kurucu ortağı ve Apsiyon proje sorumlusu Meriç Akdamar ile yaptık.

Son zamanlarda hız verdiğimiz röportajlarımıza Dijital Projeler kurucu ortağı ve Apsiyon proje sorumlusu Meriç Akdamar ile devam ediyoruz. Apartman ve site yönetimini internete taşıyan, her yaştan kullanıcılara hitap eden ve kolay bir kullanım keyfi sunan Apsiyon tüm hesap ve işlemleri kolay ve anlaşılır şekilde kullanıma sunarak harika bir kullanıcı deneyimi sağlıyor.  Meriç Akdamar ile gerçekleştirdiğimiz röportajımız;

Yazılımla ilk olarak ne zaman tanıştınız ?

Daha ilkokuldayken eve bir 286 gelmişti. Sabit diski dahi olmayan bir makineydi, anakartını hala yatağımın altında saklarım. Açılışı bir DOS disketi ile yapıp, sonra elde olan bir kaç oyun ve program disketine geçiş yapılıyordu.  O disketlerden birisinde de GW-Basic vardı. Sanırım ilk IDE ile tanışmam da o zamana denk gelir. Sonra QBasic geldi, ardından Visual Basic, C derken büyüdük. Üniversitede artık her şeyi PHP ve Java ile yapar olmuştuk. Ardından, iş hayatında işlerin okulda anlatıldığı kadar “Open” olmadığını görüp, mecburen C# tarafına kaydım.

 Firma kurma fikri ne zaman ve ne için oluştu ?

Çalıştığım firmada işin gücün arasında, sürekli  arkadaşlar ile aramızda proje fikirleri uçuşuyor, okuduğumuz, takip ettiğimiz teknoloji haberlerinin ve yeni projelerin üzerine sürekli olarak “bak sana demiştim ya, adamlar yapmış…” cümlelerini sarf ediyorduk. Böyle bir çarkın içindeyiz, bir şeylerin var olduğunu biliyoruz ama yapamıyoruz, elimiz kolumuz bağlı gibi sıkıntılı bir durum.

Sonunda yetenek, deneyim ve potansiyelimizi özgür bir ortamda kullanabilmemizin ancak kendi işimizi kurarsak mümkün olabileceğini düşünmeye başladık. Ve inandığımız bu proje uğruna işten ayrılarak kendi firmamızı kurup kendi projelerimizi geliştirmeye başladık.

Ne tür projeleriniz var ?

Temelde Web tabanlı projeler geliştiriyoruz. CRM, B2B, B2C, CMS türünde bir çok firmaya proje geliştirdik ve destek veriyoruz.  Bazı müşterilerimize online marketing hizmeti vererek, onların hızlı ve zorlu rekabet ortamında kısa zamanda önemli sonuçlara ulaşmalarına yardımcı oluyoruz.

Firmanızı kurarken beklentileriniz nelerdi ?

Aslında yakın zaman için pek öyle aman aman bir beklentimiz yoktu. Tabi ki para kazanmayı planlamıştık, yani günün birinde bu işin çok güzel noktalara geleceğine inancımız sonsuzdu ama daha ortada bir ürün dahi yoktu, çalışmak gerekiyordu. Ürün geliştirilmesi konusunda geç olsun güç olmasın diyerek, sağlam bir “application framework” hazırladık. Gerçekten de geç tamamlandı ama şimdi bu framework ile yapmak istediğimiz şeyleri çok daha hızlı bir şekilde hazırlayabiliyoruz.  Arada, en kötü durumda ne yapılır gibi çıkış senaryolarını da kuruyorduk ama ihtiyaç kalmadı.

Ne tür zorluklarla karşılaştınız ? 

Firmayı yeni kurduğumuz dönemde KOSGEB’e başvurmuştuk, Apsiyon projesi yeterince innovatif bulunmamıştı. Tamam dert değil değerlendirme eşiği farklı olabilir dedik. Ama o dönem destek alan bir sehpa (bildiğiniz düz sehpa, aslında tam olarak düz de değil) projesi ve bir oto yedek parça sitesinin destek alması bizi daha fazla çalışmamız için kamçıladı. Bu işi destek olsun, olmasın yapacağız dedik.

Geliştirme süresinin uzaması, ilk ofisimizin Bostancı oto sanayi yakınında bir yerde olması, onca harala gürele, gürültü arasında bir çalışma ortamı, gece 3-4’e kadar çalışmak, tüm bu süre zarfında projenin hiç bir maddi getirisinin olmaması, hayatımızı devam ettirebilmek için ve işi sürdürebilmek için yapılan yan web projeleri yüzünden asıl işimizden uzaklaşmamız… Kendimize ve ailemize daha fazla zaman ayıramama düşüncesinin verdiği üzüntü…

Bir de tabi ki internet girişimcilikleri diğer girişimciliklere göre daha az sermayeli, dolayısıyla girişiminizi gören duyan ve iyi bir fikir olduğunu düşünen herkes ucuz kopyalarını yapmaya çalışıyor. Bir yandan da rakiplerinizle mücadele etmeniz gerekiyor.  Bunlar gibi sorunlar ile karşılaştık. Bir şekilde ucu ucuna yettik, işi döndürdük. Yıpratıcıydı.

Şu anda olmak istediğiniz yerde misiniz ?

Apsiyon projesi olarak daha ilk adımları atılıyor denilebilir, bebek adımları. Görüştüğümüz herkesden çok olumlu tepkiler almamız doğru yolda olduğumuzu gösteriyor bize, tam olarak bu doğru yolda olmak istiyoruz zaten.  Apsiyon çok yakın zamanda, çok farklı yerlere gelecek, işin boyutu şu andakinden çok farklı olacak. Bundan eminiz.

Bize biraz Apsiyon projesinden bahseder misiniz ?

Apsiyon  Dijital Projeler’in amiral gemisi olan projemiz.  Proje fikri bir site genel kuruluna katılmamız ile başladı. Hani apartman toplantılarını anlatan skeçler vardır ya. Sürekli kavga ve kakafoni olan durum komedileri. İşte o skeçlerin aslında hiç de abartı olmadığını anladığımız an böyle bir proje fikri için gerekli ampül aydınlattı bizi.

Başlangıç noktası Apatman veya Site yöneticilerinin tüm yönetimsel faaliyetlerini yerine getirmesiydi. Yani bir sitenin tüm gider ve gelirleri girilecek, masraflar dairelere dağıtılacak, aidatlar oluşturulacak, ödenip ödenmedi takip edilip raporlanacak gibi temel şeyler.

Sonra bu işleri nasıl daha kolaylaştırabiliriz diye düşünmeye başladık. Bu noktada banka entegrasyonlarına başladık. Kimler aidat yatırmış diye kontrol etmek 10 daireli bir apartman için kolay olabilir belki. Ama bu rakam 500 lere çıktığında çok ciddi bir zaman kaybı oluyor. O zaman Apsiyon bunu otomatik olarak yapsın, yöneticiler de keyfine baksın dedik.

Böylece proje biraz daha şekillendikten sonra bunun görsel öğeler ile desteklenmesiyle başlayıp, daha sonra yönetici dışında kat malikleri ve kiracıların da erişebileceği şeffaf bir yönetim oluşturulmasına geçtik. Bir sonraki adım ise apartman veya siteler için kapalı devre bir sosyal ağ oluşturmak oldu. Forumlar, anketler, sosyal tesis rezervasyonları, kulüpler vb. bir çok şeyi eklemeye başladık. Hatta her siteye içeriği tamamen güncellenebilen ve kendi alan adları ile erişebildikleri bir websitesi imkanı bile sunuyoruz.

Ve tüm bunların yanında Apsiyon’u bir yazılım hizmeti olarak sunmayı tercih ediyoruz. Böylece yöneticilerin sunucu, hosting, yedekleme, güncelleme, bakım gibi sıkıcı işlerden ve ek maliyetlerden kurtarıyoruz. Siz sadece kolayca yöneticilik yapın, biz teknolojik olan her şeyi hallederiz.

Apsiyon herkes tarafından kullanılabilir mi ? Apartman yöneticilerinin yaş ortalaması genelde büyük oluyor 🙂

Bizim bu projeyi hayata geçirmemizdeki çıkış noktalarından biri de buydu aslında. Biz 3 ortak 10 seneyi aşkın bir süre ERP yazılımları geliştirdik. Dolayısı ile ticari uygulamalara son derece hakim olduğumuzu düşünüyorduk. Fakat piyasadaki apartman veya site yönetimi üzerine ün yapmış programları incelediğimizde neyin nerede olduğunu anlamakta biz bile son derece zorlandık.  Çünkü uygulamaların büyük bir çoğunluğu muhasebe yazılımlarından devşirme son derece karmaşık programlar.

Apsiyon ise tam anlamıyla niş bir ürün. Bu iş için yazılmış, gereksiz hiç bir detay barındırmadan tüm ihtiyaçları karşılamayı başarabilen bir uygulama.

Temel amacımız kolay kullanılan, anlaşılabilir bir uygulama yaratmaktı. Bunu WEB 2.0 tarzı görsellikle, her kart ve kartlardaki alanların yanında çıkan açıklamalar ve yardım sayfaları ile güçlendirdiğimizde ise herkesin kullanabileceği bir hal aldı.

Bir de her sayfanın altında kolayca erişilebilecek bir yerde Geribildirim butonumuz bulunmakta. Müşterilerimiz, öneri, istek, soru ve sorunlarını bize oradan hızlıca iletebiliyor. Biz de online olarak kendilerine yardımcı oluyoruz.

Çok yakında eğitim videolarını da yayınlamaya başlayacağız. Bu sayede bazı senaryolar üzerinden giderek nasıl çalışılacağını daha kolay anlatmayı umuyoruz.

Apsiyon’da iyi ki yapmışız dediğiniz özellik var mı?

Buna hepimizin ortak cevabı yaratmış olduğumuz Apsiyon Framework olur sanırım. Geliştirme sürecinde altyapıya fazla zaman harcamış olsak da bu framework sayesinde Apsiyon ya da benzeri her hangi bir projeyi çok çabuk bir şekilde geliştirebiliyoruz. Proje içinde A’dan Z’ye her noktaya istediğimiz eklentiyi ya da güncellemeyi dakikalar içinde yapabiliyoruz. Müşterilerimizin geri bildirimlerine bu kadar çabuk cevap verebiliyor olmamız müşterilerimizi de çok memnun ediyor.

Mobil uygulamalar bu aralar oldukça popüler. Apsiyon’u mobil olarak da müşterileriniz kullanabiliyor mu ?

Özellikle ayrı bir mobil versiyon yazmayı düşünmüyoruz. Çünkü Apsiyon için W3C standartlarını destekleyen bir internet tarayıcınızın olması yeterli. Böylece platform ve marka bağımsız olarak, cep telefonlarınızdan ve diğer cihazlardan, hatta bir browser barındırıyorsa evinizdeki televizyonunuzdan bile Apsiyon’a erişmek mümkün.

Apsiyonun diğer programlarla entegrasyonu var mı ?

Böyle bir şeye gerek var mı diye sorsanız daha anlamlı olurdu. Çünkü bir sitenin yönetimi için ne gerekiyorsa Apsiyon’da mevcut. Fakat entegrasyon konusunu daha geniş düşünürsek; farklı servislerle entegre olabiliyoruz. Örneğin bankalarla entegre bir şekilde aidat takibi yapılabiliyor. Yani hesabınıza yapılan ödemeleri tekrar elle girmek zorunda kalmıyorsunuz. Benzeri entegrasyon çalışmalarımız devam etmekte. Yöneticilerin işini kolaylaştırabilecek ne varsa Apsiyon’da da olacak.

Bu zamana kadar kaç kişiye ulaştınız ?

Beta olarak yayına başlayalı yaklaşık 5 aylık bir süre oluyor. Bugün itibari ile Apsiyon’da 700 den fazla site oluşturuldu. Toplam 2000’e yakın kayıtlı kullanıcıya ulaşıldı. 10’un üzerinde profesyonel yönetici ile sözleşme imzalandı. Tüm bunların dışında görüşmekte olduğumuz markalı konut projelerinde kurulum işlemleri tamamlandı eğitimlere de başlandı.

Hedeflemiş olduğunuz tepkileri (gelir/gider açısından, ilgiler açısından) alabiliyor musunuz?

Girişimcilik bir ticaret eylemi. Ve ne kadar sermaye o kadar geri dönüş klasik ticaret sistemi, bu değişmez. Sabırlı ve istikrarlı olmak girişimciliğinizin arkasında durabilmek, mukavemetinizin olması çok önemli. Bunlara sahip olduğunuz zaman zaten sonuçları alıyorsunuz otomatik olarak. Hem kazanç, hem ilgi olarak. Haklı bir tanınma başlıyor. Bunları yaşamak çok hoş ve çok motive edici. Fakat direkt paraya odaklanırsanız hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz, çünkü sabredemezsiniz, sonucu hemen alamadığınız için. Samimi olduğunuz, emek harcadığınız her işin sonunda ilgi ve kazanç kaçınılmazdır.

İleride yapmak istediğiniz diğer projelerinizden bahseder misiniz ?

Aslında iş konusu ne olursa olsun, yüzü teknolojiye dönük her türlü projeyle ilgileniyoruz. Bizim proje oluştururken en önemli kriterimiz farklı olması ve geleneksel çözümler yerine internete taşınabilecek fikirler olması. Şu ana kadar enerjimizin çoğunu Apsiyon’a harcadık. Apsiyon’un yenilikleri, geliştirilmesi devam edecek, kullanıcılarımıza yepyeni kolaylıklar sunmaya devam edeceğiz. Aynı zamanda planlama aşamasında olan yeni Dijital Projeler’imiz de var. Apsiyon’a yeni kardeşler gelecek yani.

Genç yazılımcılara ve girişimcilere tavsiyeleriniz nelerdir ?

Aslında Linkedin’in kurucusu Reid Hoffman’ın her şeyi özetleyenbir cümlesi var. “Eğer ürününüzün ilk versiyonundan utanmıyorsanız, ürününüzü çok geç çıkartmışsınız demektir.”

Gereksiz detaylara saplanmak sadece süreci uzatıp, hedefe erişmenizi geciktiriyor. Bu sırada pazara yeni rakipler katılıyor, yakalamak istediğiniz rakamlardan uzaklaşıyorsunuz.

Gelişim hiç bir zaman son bulmuyor. Her zaman yeni bir şeyler yapabilirsiniz. Ama önce pazara hakim olmanız gerek. Bunun için de hızlı davranmalısınız. Elbette ilk giren her zaman kazanır diye bir kural yok fakat bunun çok ciddi bir avantaj olduğunu da göz ardı edemeyiz.

Girişiminizde başarılar diliyoruz. Apsiyon’un tanıtım videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz;

Yazar Hakkında

Salih ÇAKTI

Founder of Digi Kitchen