Teknoloji

Alan Adları ve Uzantılarına Göre Türkçe Web Siteleri

Yandex’in Türkçe içerikli web siteleri üzerinde yaptığı araştırmaya göre, sitelerin yüzde 63’ü uluslararası .com, % 8’i ise .tralan adı uzantısına sahiptir. Sitelerin bir diğer yüzde 8’i, Türkiye’de alan adı tescili yapan şirketlerden satın alınabilen Gernsey (.gg), Turks ve Caicos (.tc) veya Tokelau (.tk) gibi küçük adalara ait alan adı uzantıları altında kayıtlı görünmektedir.

.biz.tr uzantısına sahip sitelerin %97’sinin fiyati.biz.tr ve topdestination.biz.tr olmak üzere, iki büyük ikinci düzey alan adına bağlıdır. Toplamda, .biz.tr uzantısına sahip sitelerin sayısı 1000’den az iken, .com.tr uzantılı 90 binden fazla site bulunmaktadır. Dağılım açısından, .com.tr uzantısına sahip 109 bin sitenin, 75 bin farklı ikinci düzey alan adına bağlı olduğu görülmektedir.

.com’daki sitelerin birinci seviye alan adlarının uzunluğu genellikle .com.tr’deki ikinci seviye alan adlarınınkinden daha fazladır. Bunun nedeni, uluslararası bir alan adı uzantısı olan .com’daki kısa adların çoğu zaman başka dillerdeki sitelere ait olup kullanıma uygun olmamasıdır. .com.tr uzantısına sahip ve birden fazla sayfa içeren 109 bin web sitesi bulunmaktadır.,

Türkçe web sitelerinde kullanılan alan adları en çok A harfiyle başlıyor.

Türkçe web sitelerinin alan adlarının başında sıklıkla geçen harfler:

COM Uzantısı İçin:

(%10)
(%9)
(%7)
(%7)
(%6)

COM.TR Uzantısı İçin:

(%12)
(%8)
(%7)
(%7)
(%7)

Yazar Hakkında

SS Haber Merkezi

SS Haber Merkezi sosyal medya, teknoloji ,internet ve bilişim dünyasını ilgilendiren haber ve konuları araştırarak sosyalsosyal.com ziyaretçilerine ulaştırır.