Teknoloji

Akıllı Telefonuzun Pil Ömrünü Uzatacak 8 Yöntem

Günümüzde akıllı telefonlar hayatımızın ayrılmaz parçası haline gelmiştir. Evde, işte, dışarıda bir çok önemli özelliği ile yaşamımızı kolaylaştıran bu araçların faydalı özelliklerinin yanı sıra eksik yanları da mevcuttur. Bu eksikliklerin en önemlisi akıllı telefonların pil kullanım sürelerinin az olmasıdır. Aşağıdaki önerileri uygulayarak akıllı telefonun pil kullanım süresini uzatabilirsiniz.

1- Pil ömrünün uzun olması işlemci kullanımı, ekran kare hızı ve diğer etkenlerle bağlantılıdır. Akıllı telefonların çoğunda “Güç Tasarruf Modu” seçeneği mevcuttur. Bu özelliği kullanarak cihazın otomatik tasarruf değerlerine geçmesini sağlayabilirsiniz.

better-battery-life

2- Arka plan uygulamalarını kapatınız. Bazı uygulamalar aşırı pil tüketimine neden olabilir. Bunun için Android işletim sistemli cihazlarda Ayarlar>Uygulama Yöneticisi>Çalışan Uygulamalar bölümünden gereksiz gördüğünüz uygulamaları “Durdur” ve ya “Durdurmaya Zorla” seçeneği ile kapatarak pil tasarrufu sağlayabilirsiniz. IOS işletim sistemi kullanıcıları ise “Home” tuşuna çift tıklayarak açılan pencereden uygulamaları kapata bilirsiniz.

3- Ekran parlaklığı, ekran kare hızı ve ekran renkleri pil ömrünü etkileyen unsurlardı. Ekran parlaklığını olabildiğince en aza indirmeye özen gösteriniz.

4- Wi-Fi, Mobil Veri, Bluetooth ve Konum Belirleme(GPS) özelliklerini kapatın.

how-to-improve-iPhone-battery-life-tips

5- E-posta ve bazı uygulamalar arka planda otomatik olarak senkronizasyon işlemi gerçekleştirir. Bu özelliği kapatın ve gerektiğinde manuel olarak yapmayı deneyin.

6- Telefonu belirli ısı derecesi olan yerlerde tutmaya özen gösteriniz. Aşırı ısınma durumunda telefon fazla pil kullanmaya başlar.

7- Şebeke sinyal çekim gücünün az olduğu veya hiç olmadığı yerlerde telefon sık sık şebeke taraması yapar ve bunun için pili fazla tüketir. Bu gibi durumlarda telefonunuzu “Uçak Moduna” almanızı tavsiye ederim.

8- Bazı widget’ler fazla miktarda veri kullandığı için pili çok fazla tüketir. Bu türlü widget’leri gerekmediği sürece kullanmayınız.

Yazar Hakkında