Sektörel Haberler

Afet Yönetimi için Kullanılan Panik Butonu Yenilendi

Avea, 17 Ağustos 1999 Marmara depreminin 15. yıldönümünde, dünyada bir ilk olan Mart 2012’de kullanıcıya sunduğu (Anybody Out There?)  uygulamasına Panik Butonu özelliğini ekleyerek uygulamanın kapsamını daha da genişletti.

Bu yılın başında yeni ara yüzü ile kullanıcının karşısına çıkan uygulama, farklı fonksiyonları da bünyesine katarak gelişimini sürdürüyor. Yeni fonksiyonların arasında en dikkat çeken ise Panik Butonu özelliği oldu. Kullanıcılar deprem dışında da her hangi bir doğal afetle karşı karşıya kaldığında panik butonu özelliği ile konumlarını yakın çevreleri ile SMS yoluyla ve sosyal medya hesapları aracılığıyla  paylaşabilecekler.

foto3

Uygulama sadece deprem değil tüm doğal afetler için kullanılabilecek ve uygulama operatör bağımsız olup, dünyada ki bütün operatörler için ücretsiz kullanılabilecek.

Doğal afetlerin tümü için kullanılabilen uygulama sosyal medya entegrasyonu aracılığıyla bir doğal afete maruz kaldığınız durumda sosyal medya hesaplarınızda konumunuzu paylaşma imkanı sağlıyor. Uygulama sayesinde yardım çağrınız tüm sevdiklerinize ve kurtarma ekiplerine ulaşmış oluyor. Ayrıca kullanıcılar uygulama içinde kayıtlı olan numaralarla da mesaj atabilecekler.

foto4

Uygulama Nasıl Çalışıyor ?

Kullanıcının konumunun yakınlarında bir doğal afet yaşanmışsa, kullanıcının ekranına güvende olup olmadığına dair soru geliyor.  Eğer kullanıcı güvende değilse, yüksek uyarı sesi ile kurtarma ekiplerine yardımcı olabilen bu mükemmel uygulama; kullanıcının daha önceden tanımladığı kişi ya da kişilere de, o an afetzedenin koordinatlarını SMS yolu ile bildiriyor.

Alarm durumunda bataryayı idareli kullanıyor!

Uygulamanın en önemli özelliği ise bataryanın bitimiyle ilgili özel önlemler alıyor. Alarm bataryayı bitirmemek adına sürekli çalmak yerine 15’er dakikalık aralıklar ile 1 dakika boyunca sürekli çalıyor.  Diğer bir önlem ise, baştan tercih edilmesi durumunda, alarm durumunda sadece alarmı kullanarak telefonu uçak moduna alabilmesi. Bu sayede afetzedenin kurtarılma ihtimalini arttırarak telefonunun batarya süresi uzatılıyor. Ayrıca uygulama içinde deprem anında neler yapılacağına dair ek bilgiler de bulunuyor.

foto2

 

Yazar Hakkında