Sektörel Haberler Teknoloji

Adobe Creative Suite 6 Lansmanı

“Bence olmuştur. Özellikle tam da muzdarip olduğum üç adet özelliği geliştirmişler, daha da bir şey istemem.”

Geçtiğimiz hafta, Adobe Creative Suite ailesinin son versiyonu CS6 nın basın Lansmanına katıldım. İstanbul’da Kanyon Alışveriş Merkezi’ndeki Cinemaximum sinemalarında 13:30′da kayıtla başlayan CS6 Lansmanı 14:00′den itibaren CS6 demoları ile devam etti. Etkinlik saat 17:30′da ise sona erdi. Basın lansmanı birçoğundan enteresan geçti. Yerlere konulmuş minderler, ikram olarak patlamış mısırlar ve cappy meyve sular 🙂 özellikle belirttim “cappy”.

Neyse mindersiz oturanlardan olmamak için hızlı davranarak arkadaşlarımla birer minder kaptık. Derken Adobe’nin dünyaca ünlü evangelistleri Jason Levine, Paul Trani ve Terry White sahneye çıktı.

Açılış konuşmalarını Adobe Akdeniz Ülkeleri Bölge Müdürü Tolunay Tomruk ve EEMEA Pazarlama Direktörü Lothar Haenle’nin yaptığı tanıtımda evangelistler, tasarım akılları arasındaki sınırları kaldırmayı amaçladıklarını hazırladıkları sunumlarla anlattılar. Terry Wihe diye biri vardı ki kendisi tasarım uzmanı ve fotoğrafçı olur; neşeli, esprili ve cana yakın tavırlarıyla herkesi kendine hayran bıraktı.

#CS6Geliyor etiketiyle katılımcıların attığı tüm twitlerın, etkinlik alanında twitwall denilen ekranda gösterilmesi ise katılımcılar arasında farklı diyalogların geçmesine sebep oldu haliyle zaman zaman çok güldük.

Adobe Creative Suite 6 kısacası birçok yeni özelliğiyle geldi. Photoshop için gelen devrimsel nitelikteki yenilikler ilgi çekici. Bu noktada daha önce Suit’in video düzenleme programlarında olan Mercury Engine artık Photoshop’ta da yer alıyor. Böylelikle müthiş bir performansa erişiliyor.

Bölge Müdürü konuşmasını yaparken; CS6 yı geliştirmek için 13.900 ay 10 milyon mühendislik saati kullanıldığını söyledi. (inansak mı acaba 🙂 Bölge Pazarlama Müdürü; Dijital deneyimlerle dünyanın yönünün değiştirilmesinden ve Türkiye’nin öneminden bahsetti. Adobe olarak dertlerinin “inovasyon” olduğunu ve geleceğe yatırım yapmak olduğunu belirtti. Dijital medyada rakiplerinin bulunmadığını, tek şirket olduklarının altını çizdi.

Ayrıca katılımcılara videbu.com 3 aylık ücretsiz üyelik hediye edildi. Sadece bunun için bile katılmaya değerdi 🙂

Sonuç olarak CS6 oldukça iyi geldi, kullandıkça keşfedeceğim bir çok şey olduğuna inanıyorum. Benim gibi bir çok ihtiyarı yeniliğe iteceği kesin.

Etkinliğe konularında uzman Adobe Evangelist’lerinden katılanlar:

  • Tasarım: Rufus Deuchler
  • Tasarım/DI: Terry White
  • Video: Jason Levine
  • Yaratıcı Bulut/Web: Paul Trani

Yazar Hakkında

Esra Coci

Esenler Municipality of Turkey Republic - Directorate of Information Technology