Teknoloji

ACTA Avrupa’da Reddedildi !

Geçtiğimiz yıl geniş bir katılımla Tokyo’da imzalanan Sahtecilik Karşıtı Ticaret Sözleşmesi, Avrupa Parlamentosunda reddedildi. Böylece internette sansürü tetikleyeceği için dünya çapında protestolara neden olan sözleşmede zafer protestocuların oldu.

Avrupa Parlamentosu, internette ifade özgürlüğünün önüne geçmesi beklenen Sahtecilik Karşıtı Ticaret Sözleşmesi (ACTA) 478 red, 39 evet oyuyla kabul edilmedi.

Ticaret sözleşmesini ilk olarak Anonymous, internet üzerinde başlattığıprotestolarla gündeme taşıdı. Ardından birçok kişi sokaklara dökülerek ACTA’nın kabul edilmemesi için protestolarda bulundu.

Şubat ayında Avrupa Birliği Adalet Divanı, sosyal ağların, müzik ve diğer telifli içeriklerin yasadışı paylaşımını önlemek için genel filtreler yüklemeklemecbur tutulamayacağı kararına vardı. Bu kararın da parlamentoda etkili olduğu düşünülüyor.

Avrupa Birliği üyeleri dışında da birçok ülkenin katılımıyla imzalanan sözleşmede gözler şimdi diğer ülkelere çevrildi. Zira bu karar sadece AB üyelerini bağlayıcı olacak. Avrupa ülkeleri dışında Avustralya, Kanada, Meksika, Fas, Yeni Zelanda, Japonya, Singapur, Güney Kore, İsviçre ve ABD sözleşmeyi imzalayan ülkeler arasında yer aldı. (bthaber)

Dr. Özgür Uçkan ile sansür üzerine yaptığımız bir röportajda ACTA ile ilgili sorumuza şöyle bir cevap almıştık;

Son dönemlerde birde #ACTA tartışması var. ACTA nedir ve neyi amaçlar ?

ACTA, yani “Anti-Counterfaiting Trade Agreement” (Sahteciliğe Karşı Ticaret Anlaşması), teklif hakkı lobileri ve onların etkisi altındaki ABD Ticaret ve Dış ilişkiler otoritelerin bir çok ülkeye dayatmaya çalıştığı uluslararası bir anlaşma. İnternetin telif hakkı koruması için denetim altına alınması fikri üzerine kurulu ve bu amaçla devletleri internet akışını, özellikle de P2P ağlarını kontrol edebilecekleri sistemler kurmaya ve bu sistemleri telif hakkı lobileriyle birlikte kullanmaya teşvik ediyor. Anlaşma görüşmeleri tamamen kapalı kapılar ardında yürütülüyor. Ama internet çağında hiç bir şey gizli kalamadığı için bu görüşmeler de ortalığa sızdı (WikiLeaks sağ olsun). Bu sızıntılar, ABD’nin bir çok ülkeye kendi yazdığı telif yasalarını empoze etmeye çalıştığını gösterdi. Bu sızıntılar yüzünden İspanya’da geçirilmeye çalışılan telif yasası oybirliğiyle reddedildi. ACTA’nın oluşturmaya çalıştığı uluslararası konsensüs dağıldı. Avrupa Komisyonu P2P ağları başta olmak üzere internetin telif hakkı koruması amacıyla filtrelenemeyeceğini karara bağladı.

Ama elbette lobiler ellerinden geleni yapmaya ve geçen yüzyılda kalması gereken zavallı varlıklarını sürdürmeye çabalıyorlar…

Yazar Hakkında

SS Haber Merkezi

SS Haber Merkezi sosyal medya, teknoloji ,internet ve bilişim dünyasını ilgilendiren haber ve konuları araştırarak sosyalsosyal.com ziyaretçilerine ulaştırır.