Sektörel Haberler

Açık Liderliğin Yeni Kuralları

Liderlik, liderliği arzulayanlar ile izlemeyi seçenler arasında bir ilişkidir.

Bugünün geçmişten farklı olan özelliği, yeni teknolojiler sayesinde kontrolü bırakabilmeniz ama yine de yönetimi elimizde tutabilmemizdir. Bunun da nedeni, daha iyi ve daha ucuz iletişim araçlarıyla hem müşteriler hem de çalışanlar tarafında olup bitenler konusunu çok yakından izleyebilmenizdir.  Bu yeni ilişkilerin sonucu Açık Liderliktir ve kısaca bir tanım olarak bakarsak:

Kontrol etme ihtiyacından vazgeçecek özgüvene ve alçak gönüllüğe sahip olmak ve hedeflere erişmek üzere kendilerini adamaları için insanları yüreklendirmektir. Açık Liderlik yeni ilişkiler getirir.

Ve bu yeni ilişkileri anlamak ve yönetmek için bir takım kurallara ihtiyacımız vardır:

  • Müşterilerinizin ve çalışanlarınızın gücünü kabul edin.

Bunun doğruluğunu kabul ettiğinizde ilişkileriniz daha eşit ve daha gerçek olacaktır. Böyle bir anlayışa sahip olmazsanız müşterilerinizi ve çalışanlarınızı yeri doldurulabilir kaynaklar olarak görmeyi sürdürecek ve bu doğrultuda davranacaksınız.

  • Güven geliştirmek için sürekli paylaşın.

Bütün başarılı ilişkilerin özünde güven yatar. Güven oluşturmanın en sık rastlanılan yoluysa, insanların söylediklerini yapmalarıdır. Ancak bugünün gittikçe artan sanal ve birbiriyle ilişkili ortamlarında güven, günlük konuşmalarla da gelmektedir. Düşüncelerini, aktivitelerini ve kaygılarını paylaşan insanların yinelenen başarılı etkileşimi, ilişkiyle sonuçlanır. Bloglar, sosyal ağlar ve Twitter gibi yeni teknolojiler, paylaşmanın maliyetini ortadan kaldırmakta ve bu yeni ilişkilerin oluşmasını kolaylaştırmaktadır.

  • Merakı ve alçak gönüllülüğü destekleyin.

Gönderilen bilgi karşılıklı alışverişle birlikte yürümezse, paylaşma hızlı mesajlaşmaya dönüşebilmektedir. Birisinin ne yaptığı ve bir şeyin o kişi için neden önemli olduğu hakkında merak sergilemek paylaşmayı bir temele oturtur, diğer insanların duymak istediklerine odaklar ve sizin söylemek istediklerinizle bir denge yaratır. Merak alçak gönüllüğü getirir, bunun sonunda da öğreneceğiniz daha çok şey olduğunu ve hatalarınızı kolaylıkla kabul edebileceğiniz bir entelektüel olgunluğa erişirsiniz.

  • Açıklığınızı hesap verilebilirliğe dayandırın.

İlişkilerde hesap verilebilirlik 2 yönlü bir sokak gibidir. İlişkideki beklentileri ve bu beklentiler karşılanmazsa yaşanacak sonuçları açıkça ortaya koyar. Dolayısıyla ürününüz bir sorun yaratmışsa yapmanız gereken ilk şey nedir? Özür dilemek ve sorunu nasıl çözeceğinizi düşünmek.

  • Başarısızlıkları bağışlayın.

Hesap verilebilirliğin doğal sonucu bağışlayıcılıktır. İlişkilerde her zaman aksaklıklar olur ve en sağlıklı ilişkiler, o noktadan ilerletilerek, kin ve suçlama geride bırakılarak kurulur. Bu başarısızlığın kabul edildiği anlamına gelmez, tersine hata tanınmış ve anlaşılmıştır.

Eylem Planı: Açık Liderliğin Zorluklarını Anlamak

Bu kuralları akılda tutarak kendinize şu soruları sorabilirsiniz. Bu sorular size bir başlangıç noktası sağlayacak ve aynı zamanda, gitmek istediğiniz yere varmada size bir yol haritası sağlayacaktır.

  • Müşterilerinizin veya çalışanlarınızın sosyal teknolojileri kullanmaları konusunda sizi en korkutan ve en zorlayan şeyler nelerdir?
  • Müşterilerinizle ilişkilerinizin yapısını nasıl tarif edersiniz? Peki ya çalışanlarınızla? Ortaklarınızla?
  • Bu ilişkilerin 2 yıl sonra nasıl olmasını istersiniz? Kontrolü bırakma konusunda ne büyük korkularınız nelerdir?
  • Kontrolü bırakma konusunda sizi en fazla tedirgin eden şey nedir?
  • Kontrolü bırakmanın ve açık olmanın size getireceği en önemli fırsatlar neler olabilir?

Yazar Hakkında

Nilay Karagülmez

Marmara Üniversitesi Arşivcilik bölümü mezunudur. Özel bir şirkette İnsan Kaynakları Direktörü olarak çalışmaktadır. Bilgi Üniversitesi'nde dersler vermektedir. Aynı zamanda www.tabletseminerler.com ‘da aktif olarak eğitimler vermektedir.
Bulletin Debate adinda kisisel gelisim ve liderlik mailleri yolladigi bir grubu bulunmaktadir.