Sosyal Medya

Yeni Anayasa İnternetten Yazılıyor – Açık Anayasa Röportajı

Bilgi Üniversitesi öğrencileri anayasa tartışmalarının hız kazandığı bir dönemde Açık Anayasa projesini başlatarak yeni anayasayı internet üzerinden yazıma açtılar. Erkan Saka, Ömer Yıldızhan, Onur Erem ve Hazal Kervan ile Açık Anayasa üzerinde bir röportaj yaptık.

Açık Anayasa projesi neyi amaçlıyor ?

Açık anayasa projesi kolektif bir anayasa yazımını hedefliyor.  Farklı düşüncelere sahip insanları kendi düşüncelerini özgürce açıklayabileceği bir platformda bir araya getiriyor. Her düşüncenin açıklanıp, tartışılabileceği açık bir platform sunuyor Açık anayasa. Böylece yurttaşların fikirlerinden oluşmuş bir anayasa ortaya çıkarmayı amaçlıyor. Tabi ki bütün bunları hedeflerden internet’in bu tip projelerin mümkün kılan olanaklarını kullanıyoruz.

Bu projenin dünyada örneklerinden bahseder misiniz ?

Daha once İzlanda ve Mısır’da crowdsourcing denemeleri yapılmış ama bizim projemiz kitle-kaynak fikrini bir adım ileri götürüyor. Daha önce bir toparlama yapmıştım, buradan görebilirsiniz.

Bu proje için hangi altyapıyı kullanıyorsunuz ?

Bu konuya epey kafa yorduk sonunda wiki formatında karar kıldık. Bazı eksikleri var ama wikispaces.com bize epey kullanıcı dostu geldi, oradan bir sayfa açıp başlayalım dedik.

Açık anayasada şu an için oluşan öneriler mevcut anayasa ile benzerlik taşıyor mu ?

Şu an için ana taslak tam olarak oturmuş değil ama gözüken mevcut anayasadan cok daha farklı bir anayasa ortaya çıkacak tabi bunu acik anayasa projemize destek verecek yazarlar belirleyecek. Ortaya çıkacak metin kitlelerin katılımına bağlı.

Mevcut anayasa ile benzeşmeyen öneriler aldınız ?

Değiştirilemez hatta değistirilmesi teklif dahi edilemez tarzı katı ve sert maddeler içermiyor. Özgürlükler ve haklar uzerinde fazla durulacaği ve mevcut anayasadan cok daha özgürlükçü bir metin olacagi aşikar. Bununla beraber en özgün olan durum ne olacağını bilemememiz. Son metin kitlesel olarak ortaya çıkacak…

Projeyi oluşturan ekipten bahseder misiniz ?

Projenin merkezinde olan 11 kişi İstanbul Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri Yüksek Lisans programında öğrenciler. Moderatör olarak da ben varım. Hakkımızda biraz daha bilgi için buraya bakabilirsiniz. Tabi gelecek kitlesel katkıya göre projenin moderasyonuyla ilgilenen sayısı artabilir ve dışarıdan arkadaşlar da katılabilir.

Proje şu anda hangi aşamada ?

Yaklaşık 2 hafta önce start aldık. Hedefimiz Mashable’ın ilan ettiği 30 Haziran Sosyal Medya Günü’ne kadar bir metin ortaya çıkarabilmek.

Proje tamamlandıktan sonra T.B.B.M’ye sunmayı düşünüyor musunuz ?

Bu gerçekten ortaya çıkacak ürüne bağlı… Yoksa neden olmasın?

İnsanlar bu projeye nasıl katkı sağlayabilirler ?

İnternet sitemize girerek anayasada olmasını düşündükleri maddeleri uygun konu başlığının altına yazabilir, olmasını istemedikleri maddeleri değiştirip düzenleyebilirler. Eğer uygun bir konu başlığı yoksa kendileri konu başlığı açabilirler. Biz site üzerindeki yönlendirmemizin olabildiğince az olmasını, halkın anayasayı kendi şekillendirmesini, maddeler üzerinde tartışarak bir uzlaşmaya varmalarını hedefliyoruz. Sitenin yapısı da buna izin veriyor. Sitenin nasıl kullanılacağıyla ilgili ana sayfamızda ayrıntılı açıklamalar var, o açıklamaları okuduktan sonra yazmaya başlayabilirler. Katılımı daha da artırabilmek için üye olmadan da yazılmasına izin verdik. Organizasyonel açıdan bazı sayfaları kitledik ama asıl metnin yazıldığı kısımlara dokunmadık. Bir kullanıcı olarak kaldırmayı düşündüğümüz bazı önerileri de sayfalarda bulunan tartışma kısmına koyduk ki onlar da gündemden tamamen kalkmasın, üzerinde çalışılmaya devam etsin…

Açık anayasa projesine benzer hangi çözümler ne tür alanlarda oluşturulabilir ?

Bence bunun sonu yok. Burada önemli olan internetin olumlu potansiyelini olabildiğince kullanabilmek. Genellikle internetin negatif yönleri öne çıkarılıyor ama bu yeni mecranın nelere yarayabileceğini küçük bir örnek göstermek istedik.

Yazar Hakkında

Salih ÇAKTI

Founder of Digi Kitchen