Sosyal Medya

3 Çocuk 1 Marka !

Markaların geçmişi ne kadar köklü olsada doğru iletişim stratejisi ile kolay yoldan hedef kitle olarak gençleri yakalayabilirsiniz. Genç nüfus demek her zaman para demektir.Çünkü başbakanın dediği kadar da var en az üç çocuk! Çünkü sizde biliyorsunuz ki doğum oranları azalıyor ve iyice yaşam standartların zor olduğu Türkiyede çocuk büyütmek altından kalkınamaz bir hal alıyor.Bu durumda dolayı ileri kuşakta artık genç nüfus azalış tehdidinde.

Gençlik en güzel hediyedir derler. Ne güzel demişler değil mi ?

Dönemimizde de en önemli etkenlerden bir tanesi gençliği yakalamaktır diyorum.İleride bu deyime çokça maruz kalabiliriz. Yaşlı nüfusumuz çoğalıyor ne de olsa.Genç nüfusa ihtiyaç talepi çok olacak.

Markaların geçmişi ne kadar köklü olsada doğru iletişim stratejisi ile kolay yoldan hedef kitle olarak gençleri yakalayabilirsiniz. Genç nüfus demek her zaman para demektir.Çünkü başbakanın dediği kadar da var en az üç çocuk! Çünkü sizde biliyorsunuz ki doğum oranları azalıyor ve iyice yaşam standartların zor olduğu Türkiyede çocuk büyütmek altından kalkınamaz bir hal alıyor.Bu durumda dolayı ileri kuşakta artık genç nüfus azalış tehdidinde.

O zaman yaşlılara yönelik iletişim stratejisi ve reklam kampanyaları başlamaz mı sizce?

Meselâ, ‘Kefen paranızı harcamayın!’ ‘Numarasını taşıyan kefeni yırtıyor’ gibi.. Bunlar ileride olursa şaşırmayın üç çocuk yoksa gelecekte bu sloganlar ve kampanyalar baş gösterecek.Demedi demeyin. Çünkü herşey hedef kitleye yönelik.Nerede çokluk varsa pazar her zaman orayadır.Tabi niş pazar olarak başka kesimlere ifade edici kampanyalar, pazarlarda olabiliyor. Ama 21.yüzyılın enerjisi genç nüfus olduğunu artık biliyoruz .Genç nüfusu yakalayamazsanız ve kendinize çekemezseniz yaşlanmışsınız demektir ey markalar!
Hemen bir strateji,yenilenme,sirkelenme var olacak konu yaratmak gibi etkenleri sorgulamak gerekir.Genç nüfus para demektir.Para demek kâr demektir.Kâr demek prestij demektir.Prestij demek konumlandırma demektir. Birçok marka genç nüfusu yakalayabilme sayesinde buralara geldi ve iyice ileriye doğru gidiyor. Tabi zaafları kullanarak biz genç nüfusu satın aldık kullandık, eylemlerini kendi içlerimizde de öğüttük.

Yaşlı nüfus hacmi arttığı zamanları inşallah görebilirim.Varsayımlara göre 2030 yılında artık  yaşlı nüfus boy gösterecek. Açıkcası o zamanlardaki reklam kampanyalarını tanıtımlarını ve promosyonlarını çok merak ediyorum.Bizim gençliğimizde neler vardı şimdi biz yaşlılara neler yapıyorlar diye içimden söylemek isterim vede yaşamak. Çünkü genç – yaşlı / çocuk – yetişkin olarak ana kategori olarak ayrılarak ilk ana hedef kitle seçilir. Sonra yaş grubuna cinsiyetine göre diğer adımlara geçilir. Ama demografik dönüşüm ilerde ki o gerçekliği yaşlı nüfusun prestij yaptığı zamanları yaşamak çok istiyorum.Acaba ne tür değişimler olacak? Büyük markalar yaşlı kesime nasıl hitap edebilecek ve nasıl mesaj oluşturacak? Bu durumun merakı içerisinde olacağım!

Öte yandanda, başka bir açıdan bakacak olursak, yaşlı nüfusu olarak, Avrupa bu sıkıntıyı yaşıyor.Kabaca bir hesapla bugün Avrupa %60’lık  yaşlı nüfus, %40’lık  genç nüfusu besliyor.Ve makas giderek yaşlı nüfusun aleyhine açılıyor.Bunun anlamı ne demek biliyormusunuz?  Yaşlı nüfusta makas açıldıkça, istihdamda daha fazla kalacak.Yani çalışma süresi,çalışma mecburiyeti uzayacak.Siz Avrupa’daki çalışma yaşının 65’lerde olmasını Avrupa halkına hükümetlerin bir cezası olarak mı görüyorsunuz? Genç nüfus yok. İstihdama yeni girecek çalışanlar gelmiyor alttan. Bugün Türkiye sokaklarında ‘mezarda emekliliğe hayır!’ diyenlerin çocukları tabir yerindeyse mezarda da emekli olamayacak.

Diğer yandan da Gençlere hitap etmekte  çok kolay ama doğru mesaj ve strateji uygularsak. Kuruş yollamak (kontör), bedava menü

seçimi, müzik eğlence temalarını vurgulama yap kampanya doğru alanda doğru zamanda uygula tamamdır.Gelsin gençler.Ve geliyorda. Genç nüfus olduğu sürece markalar elde olan bu genç nüfustan yararlanacak ve yararlanmaya da devam edecek.

Belkide bu büyük markalar ileride bu kadar büyüyemeyecek. Bu devirde artık genç nüfusu kendisine çeken kişi yada marka ne olursa, köşeyi dönebilecek.bTalih kuşu konmazsa tabi.

Markanın sahibi yada Ceo’ları ve onlarında çocukları iyi yaşabilecek şekildeler artık bu zamanda.Bu garanti.Çünkü genç nüfus o zamana kadar da sömürülmeye yeterli gözüküyor. Ondan sonra bu gidişle artış yok sanırım. Yaşlı nüfus hacmi artacak şekilde tahminler süregeliyor,ve uzmanlar tarafından hep dile getiriliyor.

Aslında doğacak üç çocuğun üçünden her biri bir marka için. Herbirini bir veya birden fazla marka kapmaya hazırlanıyor.Onlar lazım onlara.Bizde o faydayı fırsatı satınalmaya.

Bu nedenle genç nüfusu ele geçirmek belli bir gücü ve kesimide ele geçirmek demektir.

Güç he-man’de değil artık gençlikte. Yakalayabilene kâr olsun!

Serkan Eskalen-Sosyal Medya Uzmanı

Yazar Hakkında

Serkan Eskalen

Bahçeşehir Üniversitesi ve Anadolu üniversitesi’nin Pazarlama bölümü ve işletme fakültesini bitirdikten sonra, Bahçeşehir üniversitesi iletişim fakültesi son sınıf Reklamcılık bölümünde eğitim hayatına devam ediyor. Müzik ve sanat camiasını yakından takip ediyor.Proaktif bir insan.Dijital ve sosyal mecra yöneticisi.
Platonik teknoloji tutkunu ve trend takipçisi.