E-Ticaret Girişimcilik

3-5 Ürün Satarımcılar için 5 E-Ticaret Tüyosu

Yemeksepeti’nin 589 milyon dolara satılmasından sonra sektörle ilgisi olan olmayan herkesin konuştuğu en önemli konu başlığı “Acaba e-ticaret’e mi girsek?” oldu. Türkiye’de e-ticaret aşağıdaki Google arama trendlerinden inceleyebileceğiniz gibi ülkemize yükselen bir trend ile giriş yaptı ve hala popülerliğini koruyor. E-ticaret kendi içinde önemli dinamikleri olan ve bana göre offline mağazacılıktan daha çok emek isteyen bir sektör.

Hergün onlarca e-ticaret sitesi bu ekosisteme bir umutla dahil oluyor. E-ticaret ekosisteminin iç dinamiklerini bilmeyen yüzlerce e-ticaret sitesi maalesef belli bir süre sonra kapanıyor ve bu ekosisteme veda ediyor. Büyük umutlarla açılan  B2B ,B2C ve tek ürün alanlarında satış yapmak isteyen bu e-ticaret projelerinin sonlanmasındaki en büyük sebeplerden biri e-ticaret’i bir hobi olarak düşünenler yani kısaca 3-5 ürün satarımcılar. E-ticaret maalesef 3-5 ürün satarım fikrine dahil olmayacak kadar meşakkatli bir süreç. Bundan dolayı e-ticarete giriş amacı 3-5 ürün satarım olanlar için 5 adet önemli tüyo hazırladık;

1- 3-5 Ürün Sattıracak Tüyo: Open source bir yazılım veya hazır sistemler kullanarak e-ticaret sitesi kurabilirsiniz ve 3-9 veya 12 ay içerisinde organik aramalardan gelecek 5000 ziyaretçiden 5 tanesi sizi tercih edebilir yani nihai amacınıza ulaşıp 3-5 ürün satabilirsiniz. XML entegrasyonu bulunan yazılımlarla birlikte bu oran biraz yükselebilir.

2- Sosyal Medya Tüyosu: Sosyal medya stratejisi oluşturmadan yapacağınız paylaşımlar akrabalar ve Facebook arkadaşları arasında popülerliğini her zaman koruyabilir. Bu durum sizi kesinlikle yanıltmasın çünkü hedef kitlenize ulaşamazsanız sadece amca ve dayı oğullarının sosyal medya etkileşimiyle kendinizi kandırırsınız. Hedef kitle 4-5 ürün alacak herhangi biri olacağından bu durum sizi rahatsız etmeyebilir.

buz_dagi

3- Kampanya Yönetimi Tüyosu: Kampanya yönetimi e-ticaretin olmazsa olmazlarındandır. Haftasonu fırsatı, cuma indirimi, çok satanlar, en popülerler, kargo bedava ve 3 alana 1 bedava gibi kampanyalar her zaman hedef kitleyi canlı tutar ve alışverişe teşvik eder. Kampanya stratejisi geliştirdikten sonra kampanyayı canlıya alırken eş zamanlı olarak tasarlayacağınız sosyalmedya görselleri, mailing tasarımları, kampanya metinleri daha çok satış yapmanız için sizi destekleyecektir fakat hedef 3-5 ürün satmaksa bu oranı daha çok yükseltmiş için 1 alana ikincisi %50 indirimli kampanyası bence tam size göre.

4- Operasyon Tüyosu: E-ticaretten başarılı olmak için e-ticaret sitenize vakit ayırmanız kısaca kafa patlatmanız şart. Bunu yaparken sosyal medya içerikleri, aylık kampanya planlamarı, telefon desteği, canlı destek, destek ekibi, ürün tedariği, tedarikçi ilişkileri gibi birçok farklı alanda operasyon yönetmek zorundasınız. Bu operasyon için zaman ayırmalısınız. Nihai hedefiniz 3-5 ürün satmaksa eğer dropshipping hizmti veren  bir yerden XML çekip sipariş geldiğinde müşteriye ürünü gönderebilir ve lojistik maliyetinden birazda olsa kurtarabilirsiniz. Telefon desteğini 0850’li bir hattan sağlayıp direkt her telefonu GSM numaranıza yönlendirip otobüste, minibüste, evde, misafirlikte veya vapurda müşteriye destek vermenin keyfini sürebilirsiniz.

5- Anlık Ziyaretçi Arttırma Tüyosu: E-ticaret’te ne kadar çok ziyaretçi o kadar çok satış yapma olasılığı demek. Dönüşüm oranını arttırmak için yakın dostlardan ve akrabalardan oluşan bir whastapp veya Facebook grubu işinizi görecektir. Ürünleri burada paylaşıp tıklama rica ederek günlük ziyaretçilerinizi sabit bir oranda tutabilirsiniz.

Yukarıdaki 5 madde tabiki gerçek değil. Bu cümleyi Google’dan gelebilecek ziyaretçiler için yazıyorum. Bizim okurumuz nüktedanlıktan her zaman anlamıştır 🙂 Sosyalsosyal.com olarak çok yakında bir e-ticaret kategorisi açıyoruz ve bu kategoride e-ticaret sektöründe amacı 3-5 ürün satmak değil ciddi olan ve bu alanda başarılı olmak isteyenler için özgün içeriklerimizi yayınlayacağız. E-ticaret kategorimize yazılarınızla destek vermek isterseniz iletişim sayfasına bu alanda nüktedan olmayan ciddi bir yazı okumak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz. Yukarıdaki yazıdaki üslup hoşuna gittiyse “Sosyal Medya Uzmanı Gibi Gözükmenin 10 Yolu” yazısını mutlaka okumalısın.

Yazar Hakkında

Salih ÇAKTI

Founder of Digi Kitchen