Sosyal Medya

2011 Twitter Almanağı

2011 Twitter için çok verimli geçti. Twitter 2011 yılında birçok yenilik yaparak gücüne güç kattı. 2011 yılında Twitter ile ilgili paylaştığımız haberlerin paylaşılma tarihine göre listesi;

2011 Twitter için çok verimli geçti. Twitter 2011 yılında birçok yenilik yaparak gücüne güç kattı.  2011 yılında Twitter ile ilgili paylaştığımız haberlerin paylaşılma tarihine göre listesi;

Twitter büyüdükçe Twitter ile ilgili 3. parti uygulamalar ve fikirlerde büyümeye başladı.  Twitwee ve Twitter ayakkabısıda onlardan bir kaçı.

Twitwee Guguklu Saat Twitleriniz İçin Ötsün

Haroon Baig, hepimizin bilgiği guguklu saat (cuckoo clock) tasarımını biraz elden geçirerek tivitli saat (twitwee clock) haline getirmiş. Twitwee Clock, kablosuz internete bağlanıyor ve Twitter’daki durum güncellemelerini ya da arama sonuçlarını gösteriyor, dokunmatik bir LCD ekranı var.

Sosyal Medya Her Yerde

Gerry Mckay tarafından Twitter ve Facebook için hazırlanan Adidas superstar modelleri gayet güzel görünüyor.Bizce adidas bu projeyi değerlendirmeli.

Msn Kıvamında Twitter

İnternet üzerinden tüm anlık mesajlaşma servislerine güvenli bir şekilde erişebileceğiniz imo.im twitter için özel uygulaması olan t.imo.im ile karşımızda.Twitter hesabınızla kolayca giriş yapabileceğiniz uygulama sayesinde twitter’daki arkadaşlarınızla anlık mesajlaşabilir hatta videolu görüşme bile yapabilirsiniz.Tek kötü yanı yazdıklarınızın harfi harfine karşı tarafa iletiliyor olması,pişman olup silip baştan yazmak malesef olmuyor.

Twitter Location Servisini Açtı

Artık twitter üzerinden yazdığımız twitleri nereden yazdığımızı belirtebileceğiz.Bunun için tek yapmamız gereken twitlerimize konumlarını da eklemek. Location özelliğini aktifleştirdikten sonra nerede olduğumuzu search butonu yardımıyla bulabilir yada haritaya yer ekleyebiliriz.

Dünya Genelinde Kaç Tweet Yazıldı

Gigatweet Dünya genelinde atılan tweet sayısını gösteren bir sayaç.Siteye giriş yaptığınızda 30 Milyar sınırına yaklaşan bir sayıyı görüyorsunuz ki bu sayı sürekli olarak artıyor.Twitter resmi olarak tweet sayısını açıklamasa da bu sayının doğru olduğu tahmin ediliyor.

Twitter Yeni Arayüz

witter bugün bizleri yeni giriş sayfası ile karşıladı.Bu hali ile şık ve iddalı görünüm kazanan twitter,rakibi facebook gibi direkt siteye giriş yapma ve üye olma seçeneklerini ana sayfaya yerleştirmiş.Sayfanın alt kısmında ise popüler kullanıcılar yine rastgele listeleniyor.

Twitter’dan Mobile Atağı

Twitter kullanıcılarının twitter hesaplarından çıkış yaptıktan sonra daha aktif olması yönünde bir adım attı.Artık twitter hesabınızdan çıkış yaptığınızda mobile olarak twit yazmaya devam edebilirsiniz mesajı ile karşılaşıyorsunuz.Bu yeni uygulamanın atılan twit sayısında etkili olacağı aşikar. Daha önce aynı uygulamayı facebook başlatmıştı.

Twitter Artık Türkçe

Kısa süre önce Twitter Translate ‘de Twitter’ı Türkçe’ye çevirmeye başlayan twitter kullanıcıları artık Twitter’ı Türkçe olarak kullanmaya başladı.Twitter’ın Türkçe’ye çevrilmesiyle Türkiye’den birçok kullanıcı kazanacağı tahmin ediliyor.

Twitter Çıldırdı

Başbakan Erdoğan’ın Çılgın Projesini açıklaması ardından Twitter’da resmen bir patlama yaşandı.Kullanıcılar birbirinden ilginç çılgın twitler paylaşırken cilginproje ve Kanal İstanbul Twitter’da Trend oldu.Facebooküzerinde de birçok paylaşım yapılıyor.

Sesli Tweetleyin!

Voicetal LLC tarafından geliştirilen iPhone TweetMic uygulaması sayesinde 140 karaktere sığmayan kullanıcılar seslerini kolaylıkla kayıt edip tweetleyebilirler.Uygulamayı geliştiren firma aynı özelliği facebook içinde düşünmüş.

Web Siteleri Için Follow Butonu

Twitter web sitelerine eklenebilen için follow (takip et) butonunu duyurdu.Takip et butonu tweet butonu ile aynı özelliklere sahip.Twitter bu yenilik ile facebook like kutusu ile aynı şekilde çalışacak bir gelişmeyi duyurmuş oldu.Bir sonraki yenilik firma sayfaları olabilir.

Kraliyet Düğünü Ve Bin Ladin’in Sosyal Medya Üzerindeki Etkisi

Twitter üzerinden Düğün ile ilgili saatte 5000 twit atılırken Bin Ladin’in ölüm haberi üzerinde saatte 12.4 milyon twEEt atılmış

Twitter Resim Ve Video Aramayı Kullanıma Açtı

 Twitter arama servisini geliştirmeye devam ediyor.Artık resim ve videoları da arama sonuçlarında görüntüleyebileceksiniz.

Twitter Fotoğraf Paylaşma İstatislikleri

3. parti uygulamalar sayesinde twitter üzerinden kullanıcılar birçok resim paylaşıyor.
Bu paylaşımlarla ilgili olarak sosyal medya monitoring şirketi Sysomos 30 Mayıs 2011 tarihini referans alarak Twitter üzerinden resim paylaşımlarını gösteren harika bir infografik yayınladı.

Twitter Görsel Paylaşma Özelliğini Aktif Etti

Twitter a daha önce üçüncü parti uygulamalar (twitpic,yfrog) sayesinde yüklediğimiz görselleri photobucket.com desteğiyle artık direkt olarak eklememiz mümkün.Her türlü görsele  imkan tanıyan özellik 3MB dan küçük dosyalara izin veriyor.

TweetZu ile Twitter Komşularınızı Bulun

Sosyal medyanın güçlü araçlarından biri Twitter. Peki, hiç düşünüz mü?  Tweetler nereden geliyor? Çevremde kimler, hangi konuda tweet gönderiyor?  İşte bu sorular TweetZu’yu yarattı.

Twitter’a Radyo Geldi

Twitter a özel ilk ve tek radyo özelliğini taşıyan Radyo Twitter. Twitter kullanıcılarından oluşan djleri ilewww.RadyoTwitter.com ve cep telefonu için http://m.RadyoTwitter.com adresinden 7/24 yayın yapmakta.

Twitter Hikayeler Açıldı

Hikayeler’de bir çok Twitter hikayesi yer alıyor. Bunlardan en ilgi çekici olan bir twitle annesine ait kitapçı dükkanının iflasını önleyen Aaron Durand;

Twitter’da Sohbet Dönemi Başlıyor !

Twitter chat özelliği ile daha iyi bir yer olur mu tartışılır ama rakiplerinin her geçen gün yenilik yapmalarına kayıtsız kayıtsız kalmak istemedikleri ortada.

CIA Dünyayı Twitter’dan İzliyor

ABD’nin istihbarat teşkilatı CIA’in gizli bir birimi, sıradan insanların twitter’da yazdıklarını takip ederek dünyanın ruh halini ortaya koyuyor. Başkan Obama Ortadoğu’dan konuşurken Türkler izleniyor.

İslami Facebook Twitter’ı Salladı

İslami Facebook olarak adlandırılan salam world ‘ün İstanbuldan yayın yapacağını bu haberimizde belirmiştik.Henüz faaliyete geçmeden büyük bir ilgi gören salam world Twitter’da günün en çok konuşulan konular arasında yer aldı.

Bir Twit: Yarım Milyon Dolar

ABD basınına göre, twitter hesabından NBA’deki lokavtla ilgili mesaj atan Miami Heat’in sahibi Micky Arison’a, 500 bin dolar ceza verildi.

Twitter Sms Bildirimlerini Güncelledi

Twitter, SMS bildirim özelliğini yeniledi ve kullanıcıların hizmetine  sundu. Daha önce yalnızca  Tweet’lerinize cevap geldiğinde ve ya Özel Mesaj geldiğinde uyaran SMS özelliği, Etkinlik sekmesiyle birlikte güncellendi.

Bedelli Askerlik Twitleri [Infographic]

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 22 Kasım Salı günü detaylarını açıklayacağı yasa öncesinde Sosyal Medya Takip Hizmeti sunan www.SosyalMedya.in, Twitter kullanıcıları arasında konuşulanlarla ilgili istatistikleri yayınladı.

Twitter’da Sohbet Edebilmek Artık Mümkün

Daha önceki yazımızda Twitter’a chat özelliğinin geleceğinden bahsetmiştik. Sonunda Twitter’a chat özelliği geldi. Özeliği yüklemeniz için BonFire Extensions adresini ziyaret etmeniz gerekiyor. Şu an için Google Chrome, Mozilla Firefox ve Safari üzerinden eklenti kurup bu tarayıcıları kullanarak Twitter üzerinden sohbet edebilirsiniz.

Twitter Takipçilerinizin Dünya Üzerindeki Dağılımını Görün

Takipçileriniz sizin için ne kadar değerli ? Sizi takip edenleri hangi ülke, bölge ve şehirden olduğunu merak ediyorsanız  Tweepsmap uygulaması tam size göre.Siteye girip harita oluşturabiliyorsunuz.Elde ettiğiniz verileri Google + , Twitter ve Facebookta paylaşabiliyorsunuz.Kısacası Tweepmaps Bireysel kullanıcılar ve İşletmelere yönelik etkili ve eğlenceli bir sosyal medya ölçüm araçlarından biri.

Twitter’ın Türk Çalışanları

Popüler mikro blog sitesi Twitter birçok kullanıcısı ve kendine has stili ile kendi dünyasını oluşturmuş bir sosyal platform. Bu denli başarılı bir platformda çalışan 2 Türk çalışandan biri olan Ayşe Naz Elmas bir takım açıklamalarda bulundu. 32 yaşında olan Ayşe Naz Erkan “Twitter zamanın ruhunu yakalıyor ” dedi.

Yeni Twitter’a Hazır Mısınız ?

Twitter radikal bir karar alarak arayüzünü tamamen değiştiriyor. Yeni tasarımda sekmelerde oluşan menü mobil cihazlarda, bilgisayarınızda aynı kullanıcı deneyimini yaşatıyor.Daha sade bir tasarım sayesinde ihtiyacınız olan şeye daha hızlı ulaşıyorsunuz. Tek bir tıkla Twitter istatistiklerinizi kolayca görüp, takip edecek hesap önerileri alıp, gündem başlıklarını inceleyebilirsiniz. Takip ettiğiniz bütün hesaplardan Tweetler görüp kolayca yanıtlayıp eklenen resim ve videoları genişleterek  görebilirsiniz.

Tweetlere Embed Özelliği Geldi

Twitter radikal bir karar alarak tasarımını ve takip et butonunu değiştirdi. Son özellik ise tweetler içim embed özelliğinin gelmesi. Gömülü twit özelliği sayesinde herhangi bir twiti haber sitenizde, blogunuzda v.s. çok rahat bir şekilde ziyaretçilerinizin görmesini, yanıtlamasını, retweetlemesini sağlayabilirsiniz.

Twitter’da En Çok Mısır Konuşuldu

Twitter mikroblog sitesinde 2011’de en çok etiketlenen konu Mısır oldu. Özellikle Mısırlı gençler 30 yıllık Hüsnü Mübarek rejimini sona erdiren ayaklanmada yaşanan gelişmeleri Twitter üzerinde an be an dünyaya duyurmuş, sosyal medya Mısır’daki devrimde kilit rol oynamıştı.

Yeni Twitter’a Geçmek İçin

Android ve iPhone kullanıcıları Fly Twitter’a uygulamalarını kurarak geçtiler. Android veya iPhone kullanmayan bir çok Twitter kullanıcısı da yeni Twitter’a geçmek için sabırsızlanıyor. Aslında yapmanız gereken çok basit. Yeni Twitter tasarımı android,iphone,ipad v.b. cihazlarla senkronize çalıştığından dolayı android veya iphone kullanan bir arkadaşınızın cihazından yeni Twitter’a login olduktan sonra bilgisayarınızda oturum açmanız halinde yeni Twitter’a geçiş yapabilirsiniz.

Suud Prens’den Twitter’a Milyon Dolarlık Yatırım

Arap dünyasının en zengin işadamlarından El-Velid bin Talal, Twitter’a 300 milyon dolarlık yatırım yaptı.İki ay önce Suudi Prensi El-Velid bin Talal’a ait Kingdom Holding firmasının Twitter’a 300 milyon dolarlık bir yatırım yapmak istediği haberleri ilk kez çıkmıştı. Kingdom Holding şirketi bu haberleri bugün doğruladı ve Twitter’ın yüzde 3 hissesini aldıklarını açıkladı.

Yeni Twitter Uygulamasını Kim Sevdi ?

 iPhone’un güncellenen Twitter uygulaması, her ne kadar iyi geliştirilmiş olsa da eskisinin tadını vermiyor. Çünkü baştan aşağıya yenilenen uygulamada, kolay erişimler ön plana alınmış gibi gözükse de sevilen kolaylıklar gözardı edilmiş.

Yolculuk Tweetleri

Birçoğumuz metrobüste, arabada, otobüste ,tramvayda tweet yazıyoruz. Trafik, otobüsün kalabalık olup olmaması, otobüste gazete okuyan yaşlı biri, taksi şoförünün çok konuşması, özellikle köprü trafiği, iş çıkış saatlerinde yaşanan kazalar, uçağın rötar yapması v.b. konularda tweet yazan birçok kişiyle karşılaşmışsınızdır.

Twitter Takipçi Analizi

Twitter her geçen gün daha da büyüyen bir sosyal medya devi. Binlerce firmada tanıtımlarını Twitter üzerinden yapmanın peşinde. Ancak binlerce takipçisi olan bir firmanın kendisini kimlerin takip ettiğini bilmesi çok zor. Uygun reklamlar yapabilmek için önce hedef kitlesini tanımak gerek. Peki binlerce, onbinlerce takipçinizi nasıl tanıyacaksınız?

Twitter’da 2011 yılında bu haberleri yayınladık. 2011 Facebook, Google ve Google Plus haberlerimizi en kısa sürede listeleyip size sunacağız.

Yazar Hakkında

Salih ÇAKTI

Founder of Digi Kitchen