Infografik Teknoloji

1970’den Günümüze İş Hayatındaki Teknolojik Gelişmeler [İnfografik]

Ofis yaşantısının vazgeçilmez birkaç unsurundan biridir ofis ekipmanları. Hatta bir iş görüşmesine gittiğinizde size sorulan spesifik sorulardan biridir bu aletleri kullanım bilginiz. Bilgisayar, internet, fax, Ms Office programları vs. o kadar alıştık ki bunları kullanmaya, onlar olmadan iş yaşantımızı sürdürmemiz pek olanak dahilinde görünmüyor.

Gelin metrofax.com sitesinin hazırladığı infografikle 1970lerden günümüze ofis ekipmanlarının “dramatik” değişimine birlikte bakalım.
En basitinden yeni neslin belki çok ilkel bulduğu daktilolardan başlayalım. 1970’lerin başında ortaya çıktığı zaman birçok çalışan için vazgeçilmez bir alet olmuştu. Daktilolara alışılmaya başlanmasının üzerinden çok zaman geçmeden 1978 yılına gelindiğinde ise belki de “teknoloji harikası” olarak nitelendirilebilecek elektronik daktilolar satışa sunulmuştu. Yine çıkışı aynı yıllara denk gelen kelime işlemciler ise klasik daktiloların aksine hataları düzeltme imkanı sağlarken, daha sonraki versiyonlarına yerleştirilen mikroçipler sayesinde az da olsa bir hafıza sağlayıp yazıları kaydetmeye olanak tanımıştı.

Bu teknolojik gelişmeler sayesinde yazıları elle yazmanın bir basamak üstüne çıkılmıştı ancak başka bir yere göndermek posta yoluyla yavaş ve meşakkatli bir şekilde sürüyordu. Tam bu noktada teknoloji ilerlemeye devam etmiş ve iş hayatına çok daha farklı bir boyut kazandıran Telex cihazı bulunmuştu. Bu makineler daktiloya benzer klavyeleriyle yazılan yazıyı, ulaştırmak istenilen kişinin Telex cihazı aracılığıyla ortalama 40 bitlik düşük  bir hızla yazıya döküyordu. Oldukça yavaş ve kullanımı tecrübe isteyen bir cihaz olmasına rağmen yine o günlerin teknoloji harikalarından sayılıyordu Telexler.

Baskı anlamında ise ilk ortaya çıkan dot matrix yazıcılar, yerine nerdeyse 20 yıl sonra gelen mürekkep püskürtmeli yazıcılara kadar kullanılmaya devam edildi.

Bunların yanında günümüzde kullanılan interneti, her türlü yazı, sunum, tablo vb hazırlayabildiğimiz MS Office programları ve bunların açık kaynak kodlu muadillerini, yine internet üzerinden veya akıllı telefonlarımızdan gönderip aldığımız maillerimizi ve son teknoloji ürünü lazer yazıcıları saymaya gerek yok sanırım. 1970’den günümüze iş hayatındaki teknolojikgelişmeleri aşağıdaki eğlenceli infografikten inceleyebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Tuba Ayaz

Üniversitede Ekonometri eğitimi aldı. Türkiye'de sosyal medyanın gelişmesiyle birlikte bu alana olan ilgisi her geçen gün daha da arttı. Ankara'da bir sosyal medya ajansında sosyal medya sorumlusu olarak çalışmaktadır. Son gelişmeleri yakından takip eder. Okumayı sever, ara sıra yazar. Twitter: @_tubayaz