Sosyal Medya

Türk Arama Motoru Geliyoo.com [Röportaj]

Geliyoo.com duydunuz mu? Çok yakında bir sürü yenilikle beraber bu ismi daha çok duymaya başlıyor olacağız. Nedir geliyoo.com diye sorarsanız sizlere kestirmeden arama motoru diyebilirim. Tıpkı Google, Yahoo ve Bing gibi. Ama geliyoo.com’u özel yapan ilk kez bir Türk girişimcinin hiçbir sermaye desteği almaksızın bu işe soyunmuş olması

Geliyoo.com duydunuz mu?  Çok yakında  bir sürü yenilikle beraber bu ismi daha çok duymaya başlıyor olacağız. Nedir geliyoo.com diye sorarsanız sizlere  kestirmeden  arama motoru diyebilirim. Tıpkı Google, Yahoo ve Bing gibi. Ama  geliyoo.com’u özel  yapan ilk kez bir Türk girişimcinin hiçbir sermaye desteği almaksızın bu işe soyunmuş olması.  2009 yılında başlanan çalışmalar 2010 yılında tamamlanmış ve geliyoo.com  2011 den beri aktif olarak varlığını sürdürmekte.  Kurucusu ve fikir babası  Buray Anıl Savaş’a göre daha gidecek çok yolları var. Hedef bir Google olmak olmasa da, Rusya’daki başarılı Yandex örneğinin kendisine cesaret verdiğini söylüyor.

Benim geliyoo.com ile tanışmam ise neredeyse  iki haftayı buluyor. İlk duyduğumda epey şaşırdım, kim cesaret eder  diye düşünürken sonsuz bilgi pınarı internette kısa ve öz bir araştırma yaptım. Bulduklarım beni daha da meraklandırdı. Neden diye soracak olursanız  geliyoo.com  hakkında epeyce olumsuz eleştiri vardı. Açıkçası eleştirileri çok acımasız ve zalimce bulduğumu ifade etmeliyim. Google vb.lerinin büyük paya sahip olduğu bir iş alanında girişim yapmaya karar vermek cesaret gerektirdiği gibi, bu programların mükemmelliğine ulaşmak ise elbette bir günde kat edilecek mesafe değildir.  Bu açıdan baktığımda geliyoo.com un aksaklıkları ile ilgili eleştirilerin yapıcı olmaktan çok bir karalama kampanyasına dönüşmüş olması beni ürküttü. Korktum, çünkü genç girşimcilerin önlerinin açık olması  gerektiğine ve  yıkıcıdan ziyade yapıcı eleştirilere ihtiyaçları olduğuna inanıyorum. Bu yüzden  genç yaşta böylesine zor bir işe soyunan ve girişim yapmaya cesaret eden  Buray Anıl  Savaş ile tanışmak ve sohbet etmek isteğimin önüne geçemedim. Yazının  bundan sonrası ise tamamen O’nun ve geliyoo.com ‘un hikayesine ayrılmıştır.  Mesafeler nedeni ile telefonda bir kaç gün üst üste yaptığımız sohbetin özeti ve ana fikri yazının devamında.

“ Geliyoo.com fikri nasıl çıktı ?”

Anıl Bey uzun süreden beri SEO çalışmaları yaptığını  ve  hem Türk hem de yabancı şirketler olmak üzere yaklaşık 4000 kuruluşa hizmet verdiğini anlatarak söze başlıyor. Bu çalışmalarına devam ettiği esnada bir yandan da güvenli internet kullanımı ve istenmeyen, sakıncalı içeriklere karşı kullanıcıların kendilerini nasıl koruyabileceklerine dair  fikirler geliştirdiğinide sözlerine ilave ediyor.  Sohbetin bu kısmında kendisinden  zor durumda kalan pek çok kişinin yardım istediğini ve onlara yardım ederken  geliyoo.com fikrinin çıktığını üzerine basa basa vurguluyor. Burada bende bir parantez  açmak istiyorum;  internet kullanıcılarının bazen istemedikleri halde internetteki güvenlik açıkları nedeni ile zor durumlara maruz kaldıklarını bizzat bilmekteyim. Bu nedenle konu bana çok yabancı değil ve merakla dinlediğimi itiraf etmeliyim.

Geliyoo.com’u kurmak için gerçek anlamda dünyanın dört bir yanına dağılmış bir ekip oluşturuluyor.  Ekibin bir kısmı Fransa’da, bir kısmı ABD de, bir diğer kısmı ise Hindistan’da.  2009 da çalışmalara başlanıp ilk “Türk Arama Motoru’nun” prototipi oluşturulup yayına başlanıyor.  Şu an 22 kişilik bir ekip var. Bu ekibin 4 elemanı reklam-tasarım ile ilgili çalışırken kalanı ise algoritmaları geliştirmekle görevli. Anıl Bey hala hedefledikleri yerde olmadıklarını  emekleme dönemini yeni bitirdiklerini  ısrarla yazmamı rica ediyor. İlk aşamada hedefledikleri noktaya gelebilmek için kendilerine verdikleri sürenin 5 yıl olduğunu ve bunun daha  birinci yılını tamamladıklarınıda ekliyor. Rakip Google değil, böyle bir gayede yok, ancak Google  ve benzerleri referans ölçüt olarak alınmış ve işe başlarken bunların hataları, eksikleri nelerdir bunun üzerine kafa yorularak yola çıkılmış.

Geliyoo.com  ilk sayfasında Google’ı andırmakla beraber,  içeriğinde ve kullanımında farklılıkları da mevcut. Örneğin  reklam verme ve  alma diğer arama motorlarından farklı olarak tek bir panel üzerinde  çalışıyor. Bunun dışında eğer kayıtlı üye iseniz sitede çıkan arama sonuçlarına yorum girebiliyorsunuz. Dahası  “hızlı bakış” dedikleri bir fonksiyon var ki ben çok beğendim ve kullanışlı buldum. Bir de site üzerinde forum var. Bu forumda blog sahibi olabildiğiniz gibi geliyoo.com’un derlediği haberlere de ulaşma imkanınız var. Benim kullanıcı sıfatı ile gördüğüm, şimdilik arama sonuçlarının sınırlı olduğudur.  Ancak  bunun  sebebi bilgiyi  diğer yaygın arama motorlarından çekmemeleridir. Ötesinde  daha gelişkin algoritmalar ile  daha yaygın kullanıcı tabanına ihtiyaçları olduğunu zaten kendileri de ısrarla ifade ediyorlar.

Bugüne kadar yaklaşık 700.000 USD para harcanmış, henüz gelir yok.  Gelir konusunda bir telaşları olmadığını ifade ediyorlar. Şimdilik siteye kayıt olan web sayfalarından ücret almadıkları gibi bloglarda yayınlanan reklam gelirlerinide olduğu gibi blog sahiplerine veriyorlar.Genel platform üzerinde yaklaşık 200.000 e yakın kullanıcıları olduğunu ve bunların tamamının kayıtlı olduğunu belirtiyorlar. Yıllık gösterim sayıları ise  8.000.000 civarında. Eğer Alexa’ya girip bakarsanız rank lerinin Türkiye için 2000 civarlarında iken uluslararası çapta 80.000 civarlarında olduğunu zaten göreceksiniz.  Türkiye’de hedefleri ilk 100’e girmek iken uluslarası olarak ilk 10.000 inin içinde yer almak istiyorlar. Porno ve benzeri  sakıncalı içeriklere karşı hassasiyetleri nedeni ile özellikle İslam ülkelerinden çok fazla sayıda kullanıcıları olduğu ve buradaki potansiyelin ise arttırılmak istendiğini sözlerine ilave eden Anıl Bey özellikle İran,Ürdün ve Suudi Arabistan’da çok kullanıcıları olduğunu belirtiyor.

Sohbetin geri kalanında ise ileriye dönük projelerden bahsediyoruz. Sıkı durun bunlarda tıpkı bir arama motoru geliştirmek kadar bomba projeler. Neler var ? Twitter benzeri bir uygulama olan Vızılda beta olarak hazır. Şu an lokalde Vızıltı üzerinde çalışmalar yapıldığını ve detay vermemekle birlikte twitter dan farklı olacağını söylemekle yetiniyorlar. Diğer bir bomba proje ise browser geliştirmek. Bununda  prototip olarak hazır olduğunu artık üzerine yapılacak ilaveler  ve innovasyon çalışmaları ile geliştirilmeye devam edileceğini belirtiyorlar. Bir diğer proje ise Sosyal Sorumluluk Projesi ki gerçekten takdir edilesi bir çalışma. Engelli Dernekleri için geliştirilmiş ve her birine 20000 Euro luk reklam bütçesini en baştan peşinen veren bir proje.

Telefonla yapmak zorunda kaldığımız ve planlanandan daha uzun süren bu sohbet  açıkçası benide heyecanlandırdı. Çünkü belirli hassasiyetlere karşı gösterdikleri duyarlılık ve ötesinde güvenli internet söylemi  bu projenin sadece yerel değil ama uluslararası bir proje olacağına dair bende bir kanaat uyandırdı.  Thomas Edisson dan çok etkilendiğini ifade eden Anıl bey daha 6-7 milyon USD lik yatırım gerektiğini  ifade etmekte.  Bu kaynağı yaratmak için ise farklı ticari projeler üzerinde çalışıyorlar. Ne diyelim umarım çok başarılı olurlar, rekabet her zaman iyidir. Üstelik bu sefer ki rekabet her zaman olduğu gibi dışarıdan değil ama içeriden yaratılan olması sebebi ile çok sevindirici.

Yazar Hakkında

Aslıhan Kaya

Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü bitirdikten sonra cok uzun yıllar bankacılık yaptı. Ama bir teknoloji ve matematik sevdalısı olduğu için iphone kullanmayı öğrenmek ve toplama-çıkarma işlemlerini hatasız yapabilmek için ileri seviye matematiksel modellemeler yapan ve yeni teknolojiler geliştiren bir firmanın kuruluşundan bu yana aynı firmada yöneticilik yapmaktadır.
@aslhnky via twitter