Teknoloji

Bayramı Mobilde Kutladık

Öncelikle birkaç aylık aranın ardından tekrar sosyalsosyal’de yazılarımla yer almaya devam ediyorum. Baştan aşağı yenilenen arayüzü ile bizlere bu güzel ortamı sağlayan Salih Çaktı‘ya tekrar teşekkürlerimi sunuyorum.

Her bayram olduğu gibi geçtiğimiz günlerde geride bıraktığımız ramazan bayramı mobil operatörlerin en fazla mesai yaptığı günlerden birisi oldu. Ülkemizde en çok müşteriye sahip gsm operatörlerinden birisi olan Turkcell her bayram olduğu gibi bu bayramda mobil trafik verilerini bizlerle paylaştı.

Buna göre arefe günü ile birlikte 27-30 Temmuz tarihleri arasında 4 gün boyunca süren bayram trafiğinde aboneler birbirleriyle bayramlaşmak için toplamda 1.2 milyar dakika konuşma gerçekleştirdi. Artık yavaş yavaş yerini anlık mesajlaşma uygulamalarına bırakan ve en çok bayramlarda toplu olarak atılan sms’ler 4 gün boyunca 800 milyondan fazla kez gönderildi. Mobil internet tarafında ise rakamlar bir hayli yüksek diyebiliriz. Turkcell abonelerinin bayram boyunca kullandığı data miktarı 1.6 milyon GB üstünde gerçekleşti.

Ses ve data kullanımında İstanbul ilk sırayı alırken Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Mersin, Adana, Hatay, Kocaeli sıralamada yer aldı. Aynı zamanda Turkcell aboneleri en çok yurt dışında Almanya’yı aradı. 

Yazar Hakkında