Sosyal Medya

Artırılmış Gerçekçilik

Öncelikle Blippar nedir onu anlatalım; Blippar, tarama yapmadan ya da fotoğraf çekmeden anlık sanal ortamda yer alan görselleri veya reklamları görebilmemiz için ücretsiz geliştirilen bir uygulama.İngiliz şirketi olan londra merkezli bu yer 2011 yazında kurularak,ilk mobile augmented reality reklam platfromu olma yolunda ilerlemektedir.

Artırılmış gerçekçilik diye birşey duydunuz mu ? Eğer duymadıysanız doğru ve bir o kadarda ilginç bir yazıdasınız.

Algılarımız bizi nereye götürür bilinmez ama blippar uygulaması bu noktada arttırılmış gerçekçiliğin ilerisinde.

Öncelikle Blippar nedir onu anlatalım; Blippar, tarama yapmadan ya da fotoğraf çekmeden anlık sanal ortamda yer alan görselleri veya reklamları görebilmemiz için ücretsiz geliştirilen bir uygulama. Londra merkezli bir İngiliz şirketi olan Blippar  2011 yazında kurularak, ilk Mobile Augmented Reality reklam platfromu olma yolunda ilerlemektedir.

Blippar uygulamasını IOS ve Andorid’de mevcut.Uygulamayı telefonunuza indiriyorsunuz. Blippar destekli resime akıllı telefonunuzdan okuttuğunuz zaman afiş yada banner hareketli olarak ekranınızda oynuyor.

Augmented reality (AR) uygulamaları konusunda çalışan tek şirket sadece Apple değil,  Android’de de çok çeşitli AR uygulamaları geliştiriliyor. Bunun yanı sıra, Nokia için Wikitude 4.0 OviStore’da bulunuyor.

Blippar uygulaması bir augmented reality olarak yer alıyor. Henüz Türkiye’ye penetrasyon olarak destekleme yapılmıyor.Ama bunu Türkiyede ilk yapan,uygulayan ajans ve marka büyük farkındalık yaratacağı kesin.

Artırılmış gerçekçilik ileride popüler bir etki yaratacağınında sinyalini veriyor. Dünyada daha yeni yeni çalışmalarını görüyoruz. Yurtdışında bazı markalar blippar ile bu desteği kullanmakta ve iletişim çalışmalarını yapmaktadır ve yapılan bu çalışmalarda çok ilgi görüyor.

Öncesinde QR kodlar bu durumun bir benzer örneği olarak ortaya çıktı. Ama blippar uygulaması ile kullanıcılara sanal bir gerçekçilik sunuyor.

Artırılmış Gerçeklik uygulamaları günden güne daha çok yaygınlaşacak. En önemli nokta ise tüm bu uygulamaların nasıl standartize edileceği. Şu an her AR (Augmented Reality) uygulamasını denemek için o uygulamayı geliştiren markanın kendi uygulamalasını indirmek zorunda kalıyoruz. Bu tarz uygulamalar gelecekte QR kod okuyucular gibi standartlaşmaya başladıklarında, bu uygulamalardan daha da çok verim alacağız ve hayatımızı kolaylaştıracak uygulamalar ile karşılaşabileceğimiz de aşikar bir durumda.

Artırılmış Gerçeklik uygulamaları ile reklam ve pazarlamanın da temelleri atılıyor. Burada en önemli nokta Artırılmış Gerçeklik uygulamalarının 360 derece bir pazarlama entegrasyonu sağlamasıdır. Elini çabuk tutup kendi AR uygulamalarını geliştiren ve reklamlarını yayınlamaya başlayan inovatif firmalar, özellikle sosyal medyada da fazlası ile konuşulduklarından bu tür reklamların etkisi çok daha güçlü oluyor. Mobil ve sosyal medya ilişkisi gün geçtikçe güçlenirken, bu tarz uygulamalar ile hayatımızı yönetme ve aktarma alışkanlıklarımız da birbirine entegre olup, belli bir standart haline geliyor. Yani şimdilik biz bu reklamları denemek için ya da neye benzediğini görmek için izliyorken, bir süre sonra kendimizi yarı robotsu insanlar halinde bulma ihtimalimiz bile mevcut.

Bu uygulamanın en leziz örnekleri;Bakalım bundan sonra Blippar ile başlayan bu furyaya  başka daha hangi markalar katılacak ve neler göreceğiz ?

Serkan Eskalen – Sosyal Medya Uzmanı

Yazar Hakkında

Serkan Eskalen

Bahçeşehir Üniversitesi ve Anadolu üniversitesi’nin Pazarlama bölümü ve işletme fakültesini bitirdikten sonra, Bahçeşehir üniversitesi iletişim fakültesi son sınıf Reklamcılık bölümünde eğitim hayatına devam ediyor. Müzik ve sanat camiasını yakından takip ediyor.Proaktif bir insan.Dijital ve sosyal mecra yöneticisi.
Platonik teknoloji tutkunu ve trend takipçisi.